Logowanie

 

Wydział Inżynierii Środowiska

Koło Naukowe Environmental Team na Dniach Aktywności Studenckiej

Data: 06.04.2017 Kategoria: Aktywność studencka

Za nami XXV edycja Dni Aktywności Studenckiej, czyli największego festiwalu studenckiej działalności na Politechnice Wrocławskiej. W wydarzeniu tym wzięli również udział członkowie Koła Naukowego Environmental Team, którzy przygotowali dla odwiedzających szereg różnorodnych atrakcji. W organizację naszego DAS-owego stoiska włączyły się Sekcje: Wodociągów i Kanalizacji, Biomonitoring, Biotechnologia Środowiska oraz Czyste i Zdrowe Powietrze.

Sekcja Wodociągów i Kanalizacji przygotowała pokaz rur wodociągowych wykonanych z różnych materiałów – stali, żeliwa oraz polietylenu. Dla porównania zaprezentowano zarówno przewody nowe, jak i eksploatowane, które uległy już znacznemu zarośnięciu. Pokazano również różne sposoby łączenia przewodów z PEHD – łączenie elekrooporowe oraz za pomocą nawiertki do przyłączy. Ponadto studenci przygotowali konkurs wiedzy z szeroko rozumianej inżynierii środowiska, w którym do wygrania były zarówno słodkie nagrody, jak i gadżety wydziałowe.

Sekcja Biomonitoring zaprezentowała próbki badań toksykologicznych na glonach i rzęsie drobnej, a dokładniej wpływ znanego detergentu Ajax na wyżej wymienione organizmy. Studenci przygotowali też eksponaty biowskazników, takie jak ważka, rohatyniec, szczeżuja i błotniarka stawowa. Zaprezentowano również częściowe wyniki badań z wykorzystaniem mączników w dwóch wariantach - próba z dużą ilością siarczanu (VI) miedzi (II) oraz próba z polistyrenem.

W ramach pokazu Biotechnologii Środowiska zaprezentowano test Rapidtoxkit służący do oceny toksyczności próbek środowiskowych oraz inkubator przeznaczony do hodowli organizmów testowych, zapewniający odpowiednie warunki (temperaturę, światło). Zaprezentowano wstępne wyniki oceny toksyczności próbek gleby pobranych wokół cementowni na ul. Avicenny we Wrocławiu. Ponadto przedstawiono wyniki wstępnej analizy mikrobiologicznej - hodowle mikroorganizmów na podłożach ogólnych i specjalistycznych z pobranych próbek gleby.

Członkowie Sekcji Czyste i Zdrowe Powietrze przygotowali pokazy na temat oddziaływania złowonnych gazów na środowisko oraz człowieka. Uczestnicy DAS-u mieli okazję zapoznać się z próbnikami i poznać techniki poboru odorów z różnych typów źródeł emisji oraz przyrządami do wykonywania pomiarów i obserwacji meteorologicznych. W dalszej części wydarzenia odbył się pokaz działania próbnika do poboru próbek gazowych do oznaczeń olfaktometrycznych. Podczas ćwiczeń praktycznych uczestnicy mieli okazję samodzielnie przeprowadzić pobór przygotowanej próbki (o zapachu kawy) i wstępnie określić rodzaj analizowanego zapachu.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie naszego stoiska, jak również tym, którzy je odwiedzili.

Więcej informacji o działalności Koła Naukowego Environmental Team znajdziesz tutaj.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję