Logowanie

 

Wydział Inżynierii Środowiska

Wyjazd szkoleniowy - relacja

Data: 03.01.2018 Kategoria: Aktywność studencka

W dniach 12–13 grudnia 2017 studenci II roku studiów magisterskich Wydziału Inżynierii Środowiska odbyli wyjazd szkoleniowy, w ramach którego uzupełnili wiedzę teoretyczną zdobytą na uczelni o praktyczne aspekty funkcjonowania obiektów z zakresu inżynierii i ochrony środowiska na terenie Dolnego Śląska.

Pierwszym z oglądanych obiektów był zbiornik retencyjny wód opadowych o objętości 20 000 m3 zlokalizowany na terenie podwrocławskiej strefy ekonomicznej. Teren ten, ze względu na duże zagęszczenie zakładów przemysłowych, charakteryzuje się wysokim stopniem uszczelnienia zlewni. Zbiornik pozwala na czasowe przetrzymywanie wód opadowych w czasie deszczy nawalnych, co odciąża hydraulicznie rowy melioracyjne.

Drugim punktem naszej wycieczki była instalacja grzewcza w wałbrzyskiej Palmiarni. Obiekt ten, ze względu na swoją specyfikę, wymaga dostarczenia bardzo dużych ilości ciepła. W ostatnich latach dokonano tam modernizacji części instalacji oraz wymiany źródła ciepła- przestarzałe kotły węglowe zostały zastąpione gazowymi absorpcyjnymi pompami ciepła. Instalacja składa się z 15 rewersyjnych pomp ciepła GAHP-AR S, tworzących trzy moduły, oraz 10 pomp ciepła GAHP-A HT S1, pogrupowanych w dwa moduły. Dodatkowo zainstalowano 20 gazowych kotłów kondensacyjnych, pełniących rolę szczytowego źródła ciepła. Sumaryczna moc zainstalowanych urządzeń wynosi 1,6 MW. Układ taki pozwala wytworzyć energię na potrzeby ogrzewania i chłodzenia zarówno budynku palmiarni, jak i budynków administracyjnych.

Kolejnym ze zwiedzanych obiektów była komunalna oczyszczalnia ścieków w Świebodzicach. Jest to oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna wraz z rozbudowaną strefą gospodarki osadowej oraz instalacją do ujmowania i uzdatniania biogazu. W skład części mechanicznej obiektu wchodzą kraty oraz sita, piaskownik i osadniki wstępne. Biologiczne oczyszczanie ścieków realizowane było w komorach osadu czynnego. Na terenie oczyszczalni funkcjonują 2 ciągi technologiczne – starszy z reaktorami cyrkulacyjnymi oraz nowy wykorzystujący reaktory tłokowe. Ścieki po oczyszczaniu biologicznym przelewami trafiają do osadników wtórnych w celu sedymentacji kłaczków osadu czynnego. Oczyszczone ścieki odprowadzane są do rzeki Pełcznicy. Osad odseparowany w osadnikach zagęszczany jest na prasach filtracyjnych i trafia do zamkniętych komór fermentacyjnych, w których zachodzi wydzielenie biogazu. Przefermentowany osad jest odwadniany w wirówkach i następnie wykorzystywany nawozowo. Wyprodukowany biogaz trafia rurociągami do zbiornika sferycznego, a następnie do agregatów kogeneracyjnych. W wyniku spalenia biogazu w silnikach spalinowych wytwarzana jest zarówno energia elektryczna, wykorzystywana na terenie zakładu OŚ, jak i ciepło na potrzeby podgrzewu komór fermentacyjnych oraz niektórych obiektów na oczyszczalni.

Ostatnim zwiedzanym obiektem były instalacje grzewczo-wentylacyjne oraz technologii basenowej basenu hotelowego. W pomieszczeniach technologicznych znajdowały się centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła i wymienniki ciepła, a także instalacje mechanicznego i chemicznego uzdatniania wody basenowej.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję