Nowy profesor tytularny WIŚ

Data: 22.02.2021 Kategoria: Wydarzenia

Prof. Marderos Ara Sayegh otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych

prof_marderos_sayegh.jpgW roku 1993 uzyskał stopień doktora nauk technicznych w Instytucie Inżynierii Chemicznej i Urządzeń Cieplnych w Politechnice Wrocławskiej. Po uzyskaniu stopnia doktora nauk technicznych, swoją karierę naukową zaczął na macierzystym Wydziale Inżynierii Mechanicznej na Uniwersytecie w Aleppo (Syria), gdzie w 2000 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych.

Prowadząc działalność naukowo-badawczą i dydaktyczną, jednocześnie przez trzy kadencje pełnił funkcję dyrektora Wydziału Energetycznego Inżynierii Mechanicznej w Aleppo. W 2007 r. odbył pięciomiesięczny staż naukowo-badawczy w (ÉTS) w Montrealu (Kanada). W listopadzie 2012 r. rozpoczął kolejny etap swojej działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej na Wydziale Inżynierii Środowiska na Politechnice Wrocławskiej.

Prof. Sayegh rozwija szkołę „Inżynieria Cieplna”, która dotyczy wymiany ciepła i termodynamiki w dziedzinach: Dwufazowych zamkniętych termosyfonów, kolektorów PVT, magazynowania energii cieplnej w materiałach PCM, zagadnień związanych z perspektywą rozwoju sieci ciepłowniczych w szczególności dla przyszłych inteligentnych (Smart) sieci energetycznych.

Jest autorem i współautorem pięciu książek naukowych w języku arabskim oraz autorskiej monografii w języku angielskim pt. „Operational Flexibility of heat pumps in smart district heating”, wydanej w 2019 r. przez PAN oraz około 190 publikacji krajowych, zagranicznych i referatów na konferencjach międzynarodowych w różnych językach.

Aktualnie jest jednym z głównych pomysłodawców i wykonawców badań europejskiego grantu w ramach programu Horyzont 2020 „iWAYS - Innovative WAter recoverY Solutions through recycling of heat, materials and water across multiple sectors" (01.12.2020-30.11.2024). Grant jest realizowany przez Konsorcjum w skład którego wchodzi 19 partnerów z różnych krajów europejskich.

Za swoją wyróżniającą działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną otrzymywał liczne nagrody od rektorów Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Aleppo. W uznaniu zasług twórczego uczestnictwa w środowisku i dziedzictwa Ormian polskich Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował prof. Sayegha Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym w 2017 r.

Gratulujemy serdecznie!