Wydział Inżynierii Środowiska

Atlas małej energetyki wiatrowej 1x1 km - AMEW-PL

W ramach projektu naukowego AMEW-PL nasz Wydział wspólnie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy opracował atlas małej energetyki wiatrowej w Polsce z rozdzielczością powierzchniową1x1 km.

Atlas AMEW-PL jest pierwszym dla obszaru Polski cyfrowym opracowaniem, powstałym na cele małej energetyki wiatrowej. Od innych dostępnych obecnie atlasów otwartego dostępu typu GWA czy NEWA wyróżnia go struktura, z wyborem treści, który dostarczy informacji na temat potencjału energii wiatru na poziomach 10 i 30 m nad poziomem gruntu a także, w nawiązaniu do innych atlasów, również 50, 80 oraz 100 m n.p.g.

Formuła Atlasu zakłada możliwość pobrania pakietu danych w formie raportu średnich (rocznych, miesięcznych, dopbowych, godzinowych) lub wybranych szeregów czasowych, uwzględniających zarówno charakterystyki meteorologiczne i techniczne (WPD – teoretyczny potencjał energii wiatrowej, WEP – generowana moc turbiny), w ujęciu dobowym, miesięcznym, sezonowym czy rocznym. We wstępnej wersji Atlasu, analogicznie jak ogólnodostępny GWA 3.0, możliwy będzie wybór jednego z trzech wariantów mocy projektowanej turbiny, tj. 3.2, 6.0 lub 8.2 kW mocy zainstalowanej.

Porównanie

Porónanie rozdzielczości danych oferowanych przez dotychczas dostępne źródłą i przez AMEW-PL na przykładzie energii użytecznej wiatru na poziomie 10 m n.p.g w terenie otwartym [kWh/m2/rok].

Atlas we wciąż rozwijanej wersji dostępny jest pod LINKIEM.

Wraz z rozwojem narzędzi analitycznych planowane jest udostępnienie rozbudowanych katalogów wyboru wariantów technicznych stosowanych turbin.

Projekt AMEW-PL realizowany jest przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Wydziałem Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej przez zespół kierowany przez prof. Mariusza J. Figurskiego w składzie: dr B.Bochenek, dr inż M.Gruszczyńska, mgr M.Grzelczyk, dr A.Jaczewski, dr inż J.Jurasz, dr A.Mazur, T.Strzyżewski i dr J.Wieczorek.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję