Wydział Inżynierii Środowiska

Proces dyplomowania w pigułce

Informacje i etapy procesu dyplomowania ważne dla studenta-dyplomanta:

  1. Wybór tematu pracy dyplomowej i zapis na kurs praca dyplomowa

    Studenci wybierają temat pracy dyplomowej przed rozpoczęciem etapu (semestru) dyplomowego. Lista tematów prac dyplomowych zamieszczana jest w systemie APD (Archiwum Prac Dyplomowych).

    Wybór i zapisy odbywają się według procedury i harmonogramu, ogłaszanych przez Dziekana na stronie internetowej Wydziału.

    Po przyjęciu studenta na wybrany przez niego temat pracy dyplomowej opiekun (promotor) pracy przygotowuje w systemie APD wniosek „Zgłoszenie tematu pracy dyplomowej”. Wniosek kierowany jest do akceptacji przez komisję zatwierdzającą tematy prac dyplomowych.

    Student zostaje administracyjnie zapisany na kurs Praca dyplomowa do wybranego opiekuna (promotora) po zatwierdzeniu wniosku przez komisję oraz po uzyskaniu wpisu na etap (semestr) dyplomowy lub, w przypadku powtarzania kursu praca dyplomowa, po uzyskaniu zgody Dziekana na realizację kursu powtórkowego.

  2. Realizacja pracy dyplomowej
    Przez cały semestr (cykl dydaktyczny) dyplomant współpracując z opiekunem (promotorem) realizuje założone cele pracy dyplomowej. Wyniki swojej pracy dyplomant prezentuje cyklicznie na Seminarium dyplomowym.

  3. Złożenie pracy dyplomowej u opiekuna (promotora)
    W wyznaczonym przez opiekuna (promotora) terminie dyplomant składa kompletną i właściwie sformatowaną pracę dyplomową opiekunowi do zatwierdzenia, w wymaganej przez opiekuna formie ustalonej na początku semestru (pliki, wydruk itp.). Po zapoznaniu się z treścią pracy opiekun przyjmuje, odrzuca lub zwraca pracę dyplomantowi do poprawy.

  4. Kontrola antyplagiatowa i system APD
    W terminie wyznaczonym przez Dziekana Wydziału (podanym w Harmonogramie procesu dyplomowania) dyplomant samodzielnie uzupełnia dane o pracy oraz wprowadza plik z pracą dyplomową do systemu APD. Opiekun (promotor), w przypadku zatwierdzenia wprowadzonej wersji pracy dyplomowej, kieruje ją do kontroli antyplagiatowej. Na podstawie jej wyników opiekun (promotor) stwierdza samodzielność lub niesamodzielność wykonania przez studenta pracy dyplomowej.

  5. Ocena pracy dyplomowej
    W wypadku stwierdzenia samodzielności wykonania pracy dyplomowej opiekun (promotor) akceptuje wyniki badania antyplagiatowego i opracowuje w systemie APD opinię (recenzję) wraz z oceną pracy dyplomowej, a następnie przekazuje pracę dyplomową recenzentowi, który opracowuje własną opinię (recenzję) z oceną (również w systemie APD). Obie recenzje, po ich zatwierdzeniu, widoczne są dla dyplomanta w systemie APD.

  6. Ocena z kursu Praca dyplomowa
    Dopiero po uzyskaniu przez pracę dyplomową dwóch pozytywnych opinii (recenzji) i ocen opiekun (promotor) wystawia w systemie JSOS ocenę z kursu Praca dyplomowa. Oceny w opiniach (recenzjach) promotora i recenzenta oraz ocena z kursu Praca dyplomowa nie muszą być zgodne.

  7. Weryfikacja dorobku naukowego z toku studiów
    Po wprowadzeniu wszystkich ocen przez nauczycieli akademickich do systemu JSOS/Edukacja.CL i zaakceptowaniu ich przez dyplomanta, dyplomant wysyła e-mail do osoby prowadzącej w dziekanacie jego dydaktykę z prośbą o weryfikację dorobku akademickiego (dla potwierdzenia wypełnienia programu studiów, zdobycia wymaganej liczby ECTS, braku zaległości itp.). W temacie wiadomości e-mail należy wpisać "Weryfikacja dorobku akademickiego".

  8. Złożenie pracy dyplomowej w dziekanacie
    W wyznaczonym przez Dziekana terminie (podanym w Harmonogramie procesu dyplomowania) dyplomant składa gotową pracę dyplomową w dziekanacie wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami. Dokumenty i pracę dyplomową należy przygotować według wytycznych zawartych w liście kontrolnej.

  9. Egzamin dyplomowy
    Po złożeniu pracy dyplomowej (wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami) oraz pod warunkiem zrealizowania programu studiów dyplomantowi wyznaczany jest termin egzaminu dyplomowego. Termin ten przekazywany jest wiadomością e-mail na pocztę studencką nie później niż na 7 dni przed egzaminem.

    Egzamin dyplomowy zdaje się przed komisją egzaminów dyplomowych. Egzamin składa się z dwóch części: prezentacji i obrony pracy dyplomowej oraz egzaminu ustnego z zakresu przedmiotów kierunkowych i specjalnościowych.

    W wyniku egzaminu dyplomowego uzyskiwane są dwie oceny, które mogą być różne.

    Pierwsza ocena, to ocena z egzaminu dyplomowego, która wystawiana jest na podstawie odpowiedzi udzielonych w trakcie trwania egzaminu dyplomowego i widoczna będzie w systemie EDUKACJA.CL.

    Druga ocena, to ostateczny wynik studiów, który ustalany jest zgodnie z algorytmem podanym w Regulaminie Studiów, na podstawie kilku składowych: średniej oceny z przebiegu studiów, oceny za pracę dyplomową i oceny z egzaminu dyplomowego. Ostateczny wynik studiów jest oceną, która będzie widniała na dyplomie ukończenia studiów.

  10. Wypełnienie Ankiety Dyplomanta W7
    Każdy dyplomant w anonimowej ankiecie online ocenia przebieg studiów, wskazuje dwa najlepiej prowadzone kursy, dwa najgorzej prowadzone kursy, wskazuje silne i mocne strony Wydziału Inżynierii Środowiska, ocenia wykładowców, Dziekana, administrację dziekanatu oraz swojego promotora. Link do ankiety dyplomanci otrzymują drogą elektroniczną na studencką skrzynkę pocztową w okresie składania prac dyplomowych do dziekanatu. Wasze zdanie jest dla nas ważne.
     
  11. Konkursy na najlepszą pracę dyplomową
    Istnieje wiele konkursów na najlepsze prace dyplomowe organizowanych przez stowarzyszenia, organizacje, firmy z branży i inne jednostki. Najbardziej prestiżowe w dziedzinie Inżynierii Środowiska to Konkurs Prezydenta Wrocławia WROCŁAWSKA MAGNOLIA oraz konkurs CONSTRUCTOR TEMPORIS FUTURI Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. W obu konkursach dyplomanci naszego Wydziału zajmują wysokie lokaty. Bieżące ogłoszenia o innych konkursach na najlepsze prace dyplomowe znajdziecie w internecie.
Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję