Wydział Inżynierii Środowiska

Klimatyzacja, Ogrzewnictwo i Instalacje Sanitarne

Specjalność Klimatyzacja, Ogrzewnictwo i Instalacje Sanitarne (KOS) to wybór idealny dla osób widzących swoją przyszłość w projektowaniu, nadzorze wykonania i pracy instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych oraz systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) lub w obszarze dotyczącym szerokorozumianej transformacji sektora budynkowego w kierunku neutralności klimatycznej.

W ramach przedmiotów specjalnościowych zdobędziesz wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu zagadnień technicznych dotyczących: projektowania i pracy systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) mieszkań oraz budynków. Poznasz systemy dostawy energii cieplnej dla osiedli i miast, zasady projektowania sieci i instalacji dostarczających czystą, ciepłą i zimną wodę, metody wykorzystania energii odnawialnej (OZE), tworzenia koncepcji budynków pasywnych i zero-energetycznych, projektowania procesów automatycznej regulacji w inteligentnych energetycznie budynkach oraz systemów dystrybucji gazu ziemnego. Program zapewnia również solidne podstawy w projektowaniu procesów automatycznej regulacji w inteligentnych energetycznie budynkach. W ramach tej specjalności wprowadzana jest również wiedza z zakresu oceny efektywności ekonomicznej i ekologicznej systemów HVAC i OZE oraz efektywności energetycznej budynków i instalacji wewnętrznych.

Program studiów na specjalności KOS jest skierowany do osób, które chcą wiedzieć jak kształtować komfort cieplny, zapewnić wysoką jakość i bezpieczeństwo użytkowania budynków przy jednoczesnym poszanowaniu potrzeby ochrony środowiska. Specjalność ta doskonale wpisuje się w zapotrzebowanie współczesnego świata, w którym dążenie do zmniejszenia zużycia energii i wykorzystania energii odnawialnej jest jednym z głównych kierunków zmian.

W ramach specjalności KOS, oprócz kursów kierunkowych (Sieci ciepłownicze i gazowe, Systemy oczyszczania gazów, Technologie zagospodarowania odpadów, Prawo budowlane dla inżynierów, Kosztorysowanie dla inżynierów oraz pakietu kursów specjalistycznych), realizowane są wymienione poniżej przedmioty, charakterystyczne tylko dla wybranego obszaru dyplomowania.

  • Niskotemperaturowe i odnawialne źródła ciepła
  • Systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne
  • Instalacje gazowe
  • Ekonomia, ekologia i efektywność energetyczna
  • Automatyka w Inżynierii Środowiska
  • Ciepłownictwo scentralizowane
  • Wentylacja w przemyśle
  • Bezpieczeństwo i eksploatacja systemów wentylacji i klimatyzacji
  • Urządzenia i instalacje wodociągowo-kanalizacyjne
  • Praktyka zawodowa
  • Praca dyplomowa i seminarium dyplomowe
  • Dwa przedmioty wybierane z poniższej oferty:
    • Chłodnictwo
    • Przemysłowe instalacje grzewcze
    • Wentylacja Pożarowa
    • BIM w instalacjach sanitarnych i gazowych

Stawiamy na projektowanie

Na specjalności KOS przekazujemy solidną dawkę wiedzy niezbędnej przyszłym projektantom. Wasze dotychczasowe umiejętności uzupełnione zostaną wiedzą i umiejętnościami z zakresu projektowania: niskotemperaturowych źródeł ciepła dla budynków, odnawialnych źródeł energii, sieci ciepłowniczych zaopatrujących w energię cieplną obszary miejskie, instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych i gazowych w budynkach oraz systemów wentylacji przemysłowej. Poznasz zasady projektowania układów automatycznej regulacji systemów HVAC i OZE. Dowiesz się w jaki sposób nie tylko projektować ale również poprawnie przygotować do pracy i eksploatować systemy wentylacyjne i grzewcze. Ponadto, nauczysz się samodzielnie wykonywać symulacje pracy pomp ciepła i kolektorów słonecznych.

Efektywność energetyczna

Projektowanie budynków, źródeł ciepła i instalacji wewnętrznych połączone musi być z oceną efektywności energetycznej całego systemu. Ocena ta daje możliwość dbania o ograniczenie wpływu budynków na środowisko naturalne oraz o niskie koszty ich eksploatacji. Na tej specjalności nauczysz się jak optymalizować zużycie energii w budynku, jak oceniać opłacalność inwestycji metodami statycznymi i dynamicznymi oraz jak obliczać poziom emisji zanieczyszczeń związanych z eksploatacją budynku.

Odnawialne Źródła Energii

Odnawialne Źródła Energii to przyszłość energetyki, zarówno systemowej jak i rozproszonej. Na tej specjalności poznasz zarówno dostępne obecnie technologie OZE jak i przyszłościowe rozwiązania. Nauczysz się podstaw projektowania i analizy ich efektywności oraz dowiesz się jak ocenić ich opłacalność ekonomiczną i efekt ekologiczny względem rozwiązań konwencjonalnych.

Ochrona Klimatu

Zmiany klimatyczne to bardzo poważnym problem. Na Wydziale Inżynierii Środowiska traktujemy go priorytetowo, również na specjalności KOS. Mamy świadomość, że zużycie energii w budynkach jest istotnym składnikiem światowego bilansu energetycznego - stanowi około 40% wszystkich potrzeb. Wyzwania stojące przed naszą branżą w tym obszarze są więc poważne. Na tych studiach przygotujemy Cię do wykorzystania nabytych kompetencji w dziedzinie projektowania zrównoważonych energetycznie budynków oraz systemów instalacyjnych, które przyczynią się do tworzenia miast i budynków o zerowym poziomie emisji.

Perspektywy zawodowe

Absolwentów specjalności KOS zatrudniają firmy projektowe i wykonawcze branży instalacji sanitarnych. Ich rola jest kluczowa w procesie projektowania i realizacji każdego nowego budynku, gdzie wiedza specjalistyczna z zakresu inżynierii środowiska znajduje praktyczne zastosowanie. Nabyte kompetencje otwierają również drzwi do kariery w administracji publicznej, w jednostkach samorządowych i rządowych, gdzie absolwenci mogą pracować na stanowiskach specjalistów i doradców energetycznych. Wymogi ciągłego monitorowania i zwiększania efektywności energetycznej budynków, instalacji i procesów spowodowały, że w wielu firmach zatrudnienie znajdują specjaliści zajmujący się optymalizacją pracy systemów HVAC. Absolwent tej specjalności jest też przygotowany do współpracy przy wykonywaniu certyfikatów i audytów energetycznych. Wymienione przykłady nie zamykają listy możliwości. Specjalność KOS otwiera przed jej absolwentami wiele różnorodnych ścieżek kariery.

Studia II stopnia

Studia pierwszego stopnia dostarczają wiedzy podstawowej, pozwalają na uzyskanie tytułu zawodowego inżyniera oraz otwierają drogę do dalszego kształcenia. Na II stopniu studiów na kierunku Inżynieria Środowiska oferowana jest komplementarna specjalność KOS, kierowana do osób zainteresowanych ugruntowaniem i rozszerzeniem wiedzy w obszarze projektowania systemów HVAC, OZE i efektywności energetycznej budynków, a także uzyskaniem tytułu zawodowego magistra. Kontynuacja nauki na studiach II stopnia na kierunku Inżynieria Środowiska stanowi etap niezbędny przy staraniu się o uzyskanie uprawnień budowlanych.

Na studiach II stopnia na kierunku Inżynieria Środowiska oferujemy drugą specjalność - Zaopatrzenie w Wodę i Usuwanie Ścieków. Alternatywnie, istnieje możliwość podjęcia studiów na kierunku Neutralność Klimatyczna, Gospodarka o Obiegu Zamkniętym i Ochrona Klimatu lub anglojęzycznym kierunku Environmental Quality Management.

Zapraszamy wszystkich do dalszej nauki na Wydziale Inżynierii Środowiska!

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję