Wydział Inżynierii Środowiska

Zaopatrzenie w Wodę i Usuwanie Ścieków

Specjalność Zaopatrzenie w Wodę i Usuwanie Ścieków (WIS) ukierunkowana jest wiedzę dotyczącą zaawansowanej infrastruktury podziemnej miast. Obejmuje swoim zakresem projektowanie, nadzorowanie wykonania i zarządzanie systemami związanymi z ujmowaniem, oczyszczaniem i dystrybucją wody – od ujęcia aż do budynku, a także z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków i odnową wody.

Zakres kształcenia na specjalności WIS wynika bezpośrednio z potrzeb rynku i wdrażania niskoemisyjnych strategii gospodarczych. Rozwój gospodarczy, postępująca urbanizacja i zmiany klimatu prowadzą do pojawienia się nowych wyzwań w zaopatrzeniu ludności w wodę. W wodzie i ściekach pojawiają się nowe zanieczyszczenia powodujące konieczność ciągłej modernizacji eksploatowanych linii technologicznych oraz opracowywania nowych rozwiązań charakteryzujących się większą efektywnością i elastycznością. Coraz częstsze okresy susz przeplatane intensywnymi opadami wymuszają podjęcie działań na rzecz adaptacji do zmian klimatu, aby przeciwdziałać niedoborom wody i zmniejszać zagrożenie powodziami.

Na tej specjalności zdobędziesz wiedzę niezbędną przy planowaniu i zarządzaniu modernizacją istniejących linii technologicznych związanych z oczyszczaniem wody i ścieków oraz opracowaniu innowacyjnych rozwiązań charakteryzujących się wyższą efektywnością i elastycznością. Ponadto skupiamy się na ocenie stanu technicznego, optymalizacji, eksploatacji i rozbudowie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, kładąc szczególny nacisk na najnowsze trendy, zalecenia projektowe oraz najlepsze dostępne techniki.

W ramach specjalności WIS, oprócz kursów kierunkowych (Sieci ciepłownicze i gazowe, Systemy oczyszczania gazów, Technologie zagospodarowania odpadów, Prawo budowlane dla inżynierów, Kosztorysowanie dla inżynierów oraz pakietu kursów specjalistycznych), realizowane są wymienione poniżej przedmioty, charakterystyczne tylko dla wybranego obszaru dyplomowania.

  • Budowa i eksploatacja sieci wodociągowych i kanalizacyjnych
  • Melioracje i odwadnianie terenów
  • Projektowanie sieci wodociągowych
  • Oczyszczanie wody
  • Technologie remediacji terenów zanieczyszczonych
  • Automatyka i sterowanie w WIS
  • Hydrotechnika
  • Grawitacyjno-pompowe sieci kanalizacyjne
  • Oczyszczanie ścieków
  • Procesy membranowe
  • Ochrona wód
  • Praktyka
  • Praca dyplomowa inżynierska i seminarium dyplomowe
  • Dwa przedmioty wybierane z poniższej oferty:
    • Operaty wodnoprawne
    • Ekspertyzy hydrologiczne i meteorologiczne
    • Biologiczne metody oceny skażenia środowiska
    • Biologia molekularna w technologii oczyszczania wody i ścieków
    • Substancje organiczne w wodach i ich usuwanie
    • Surfaktanty w środowisku wodnym

Laboratoria i projekty

W ramach specjalności WIS zdobywacie wykształcenie w dwóch obszarach tematycznych: technologii oczyszczania wody i ścieków oraz systemów zaopatrzenia w wodę i usuwania ścieków. W ramach obszaru tematycznego dotyczącego technologii oczyszczania wody i ścieków pozyskacie wiedzę i umiejętności z zakresu: oczyszczania wody przeznaczonej do spożycia oraz na cele przemysłowe, oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych w odniesieniu do obiektów przemysłowych jak i małych stacji na potrzeby lokalne czy indywidualnego użytkownika; oczyszczania ścieków przemysłowych; gospodarki osadowej; odnowy wody. W ramach obszaru tematycznego dotyczącego systemów zaopatrzenia w wodę i usuwania ścieków rozwiniecie swoje umiejętności w zakresie projektowania, budowy i eksploatacji sieci wodociągowych i kanalizacyjnych wraz z obiektami, budowli hydrotechnicznych, a także melioracji i odwodnień terenów oraz wykopów budowalnych. Ćwiczenia i zajęcia projektowe umożliwią Wam rozwinięcie umiejętności w zakresie prowadzenia obliczeń z wykorzystaniem najlepszej dostępnej wiedzy i techniki oraz aktualnych zaleceń do projektowania. Poszerzycie dzięki nim wiedzę dotyczącą prawidłowo wykonanej dokumentacji rysunkowej, będącej nieodłącznym elementem projektu technicznego. W trakcie laboratoriów będziesz miał styczność z nowoczesną aparatura i metodami analitycznymi dzięki czemu nabędziesz umiejętności praktyczne.

Wiedza praktyczna

Sama teoria nie wystarczy przyszłemu inżynierowi. W związku z tym cyklicznie organizujemy wyjazdy do przedsiębiorstw odpowiedzialnych za zaopatrzenie w wodę i usuwanie ścieków. W trakcie wyjazdów macie możliwość poznania opinii osób nadzorujących pracę poszczególnych linii technologicznych oraz problemów jakie mogą pojawić się podczas ich eksploatacji. Dzięki takim spotkaniom poznacie realia pracy i metodykę działania na stacjach uzdatniania wody i na oczyszczalniach ścieków oraz wyzwania stojące przed gospodarką komunalną. Będziecie mogli przekonać się, jak działają pompy z falownikami czy komory osadu czynnego, jak prowadzone są prace inspekcyjne na sieci kanalizacyjnej czy jak wykonuje się modernizację sieci wodociągowej metodami bezwykopowymi. Dodatkowo, w ramach realizowanych projektów badawczych, zapraszamy Was do współpracy, która może zwiększyć Waszą wartość na rynku pracy po zakończeniu studiów.

Ochrona Klimatu

Obserwowane w ostatnich latach zmiany klimatyczne wpływają znacząco na funkcjonowanie obiektów infrastruktury technicznej. Aby przygotować Was na przeciwdziałanie takim sytuacjom podczas projektowania systemów odwodnień terenów poznacie najnowszą zalecaną metodykę wymiarowania (z wykorzystaniem obecnej wiedzy o strukturze opadów), która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności działania kanalizacji deszczowej oraz zapobieganie podtopieniom i tzw. powodziom miejskim. Mamy również świadomość, że kurczące się zasoby wodne wymagają wdrożenia innowacyjnych rozwiązań projektowych i eksploatacyjnych w zakładach przemysłowych, które zużywają znaczne ilości wody na cele technologiczne. Na specjalności WIS kładziemy nacisk na rozwiązania wspierające odbudowę zasobów wodnych, wykorzystanie alternatywnych źródeł wody, a także na działania prowadzące do zmniejszenia śladu wodnego i węglowego procesów technologicznych związanych z zaopatrzeniem w wodę i usuwaniem ścieków.

Perspektywy zawodowe

Absolwenci specjalności WIS są przygotowani do pracy w biurach projektowych, firmach wykonawczych oraz jednostkach samorządowych i rządowych. Posiadają umiejętności projektowania, nadzoru nad wykonaniem i eksploatacją obiektów związanych z szeroko pojętą inżynierią środowiska. Absolwenci specjalności WIS są do tego rzetelnie przygotowani do szybkiego reagowania na dynamiczne warunki pracy systemów zaopatrzenia w wodę i ścieków, np. podczas zmieniającej się jakości wód pobieranych na ujęciu, awarii stacji uzdatniania wody czy sieci wodociągowych. Systemy te wymagają prawidłowej eksploatacji i ciągłych modernizacji w celu dostosowania się do zmieniających się warunków, będących często efektem zmian klimatu i postępującej urbanizacji. Przekłada się to na konieczność zatrudniania osób znających się nie tylko na projektowaniu, ale również na najnowszych metodach renowacji, optymalizacji i modelowania komputerowego działania infrastruktury technicznej. Wiedza pozyskana w ramach studiów otwiera również możliwość kariery w jednostkach badawczych, takich jak sanepid, jednostkach samorządowych i rządowych czy w Urzędach Miejskich.

Studia II stopnia

Studia pierwszego stopnia zapewniają wiedzę podstawową i pozwalają na uzyskanie tytułu zawodowego inżyniera oraz pozwalają na kontynuowanie kształcenia na studiach magisterskich. Na II stopniu studiów na kierunku Inżynieria Środowiska oferowana jest komplementarna specjalność Zaopatrzenie w Wodę i Usuwanie Ścieków (WIS), przeznaczona dla zainteresowanych ugruntowaniem i rozszerzeniem wiedzy z zakresu projektowania i modelowania sieci wodociągowych i kanalizacyjnych wraz z obiektami, technologii oczyszczania wód i ścieków, a także eksploatacji systemów zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Kontynuacja nauki na studiach II stopnia na kierunku Inżynieria Środowiska stanowi etap niezbędny przy staraniu się o uzyskanie uprawnień budowlanych.

Na II stopniu studiów oferujemy ponadto studia na specjalności Klimatyzacja, Ogrzewnictwo i Instalacje Sanitarne na kierunku Inżynieria Środowiska. Alternatywnie, istnieje możliwość podjęcia studiów na kierunku Neutralność Klimatyczna, Gospodarka o Obiegu Zamkniętym i Ochrona Klimatu lub anglojęzycznym kierunku Environmental Quality Management.

Zapraszamy wszystkich do dalszej nauki na Wydziale Inżynierii Środowiska!

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję