Wydział Inżynierii Środowiska

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym

Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) to specjalność dla osób świadomych konieczności podjęcia zmian w metodach gospodarowania zasobami Ziemi oraz wdrażania nowych technologii zamykania obiegów surowców (materii, wody i energii) w szeroko pojętej gospodarce.

Oferta kursów specjalnościowych pozwala na zdobycie kompleksowej wiedzy z zakresu technologii ochrony środowiska, umiejętności projektowania i weryfikacji efektywności systemów wykorzystywanych w przemyśle zapewniających zrównoważone wykorzystanie wody, energii i innych zasobów naturalnych. Obszar kształcenia obejmuje również technologie odzysku surowców ze ścieków i odpadów przemysłowych. W ramach specjalności GOZ zdobędziesz wiedzę i umiejętności niezbędne do identyfikowania istotnych aspektów środowiskowych produktów, zgodnie z zasadami ekoprojektowania oraz prognozowania i oceny ich oddziaływania w całym cyklu życia produktu. Nabędziesz umiejętności z zakresu analityki i technik stosowanych w ocenie potencjału surowcowego odpadów, jakości wody i ścieków. Zrozumiesz zależności pomiędzy poszczególnymi komponentami środowiska naturalnego. Nauczysz się tworzyć koncepcje współpracy między przedsiębiorstwami w celu ograniczenia zużycia surowców.

W ramach specjalności GOZ, oprócz kursów kierunkowych (GIS w ochronie środowiska, Rekultywacja gleb i gruntów, Efektywna gospodarka tworzywami polimerowymi, Systemy oczyszczania ścieków, Biologiczne techniki odnowy środowiska, Podstawy prawa ochrony środowiska, Oceny oddziaływania na środowisko, Związki toksyczne w środowisku i antropopresja), realizowane są wymienione poniżej przedmioty wybieralne oraz przedmioty charakterystyczne tylko dla wybranego obszaru dyplomowania.

  • Molekularne mechanizmy prośrodowiskowe
  • Nowoczesne metody separacji i odzysku w GOZ
  • Zarządzanie emisjami do powietrza w GOZ
  • Źródła mikroplastików i odpadów z tworzyw sztucznych
  • Gospodarka osadowa zakładów komunalnych
  • Zagospodarowanie produktów po procesach przetwarzania odpadów
  • Projekt zintegrowany
  • Technologie bioenergetyczne w GOZ
  • Praktyka zawodowa
  • Praca dyplomowa i seminarium dyplomowe
  • Cztery przedmioty wybierane z poniższej oferty:
    • Kontrola zanieczyszczeń środowiska technikami instrumentalnymi
    • Ekologia miasta
    • Materiały kompozytowe w ochronie klimatu
    • Nowoczesne metody proj. z tworzyw polimerowych w ochronie klimatu
    • Działalność przemysłowa a zapachowa jakość powietrza
    • Nowoczesne metody w przemyśle opakowań
    • Procesy membranowe w miejskich i przem. ob. wodno-ściekowych
    • Modelowanie procesów oczyszczania ścieków

Projektowanie w zgodzie ze środowiskiem

W wielu organizacjach rosnąca świadomość nieuchronności wyczerpywania się zasobów naturalnych i degradacji środowiska podejmowane motywuje do wdrażania nowych technologii, służących zamykaniu obiegów surowców. Jako absolwent specjalności GOZ będziesz przygotowany do podejmowania wyzwań związanych z optymalizacją procesów technologicznych i minimalizacją ich negatywnego oddziaływania na środowisko. Interesują Cię wyzwania współczesnej gospodarki? Chcesz móc skutecznie działać na rzecz naturalnego środowiska i dla dobra przyszłych pokoleń? Zapraszamy Cię na wykłady, ćwiczenia, projekty i laboratoria. Dowiesz się na nich między innymi, że gospodarka o obiegu zamkniętym to nie tylko korzyści dla środowiska, ale też realne oszczędności materiałów i energii w przedsiębiorstwach. Poznasz zasady minimalizowania ilości odpadów poprzez ich ponowne użycie i recykling. Dowiesz się w jaki sposób projektować i wdrażać rozwiązania technologiczne charakteryzujące się ograniczonym zużyciem energii, korzystające z odnawialnych źródeł energii oraz wykorzystujące odzyskane surowce w kolejnych cyklach produkcyjnych. Nauczysz się opracowywanie koncepcji współpracy różnych przedsiębiorstw w zakresie wymiany surowców i energii.

Ochrona klimatu

Dzięki wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii, metod ograniczania zanieczyszczenia atmosfery, w tym niskiej emisji, jak i oczyszczania i wzbogacania biogazu, przyczyniamy się do kreowania i wspierania działań proklimatycznych na poziomie administracji regionalnej i państwowej lub w przedsiębiorstwach. Projektowane przez nas systemy infrastruktury inżynierskiej bazują na nowoczesnych niskoemisyjnych technologiach i odnawialnych źródłach energii, przyczyniając się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym.

Perspektywy zawodowe

Gospodarka o obiegu zamkniętym to szybko rozwijający się sektor, charakteryzujący się wysokim potencjałem rozwoju. Jako absolwent znajdziesz zatrudnienie w przemyśle, zakładach gospodarki komunalnej, w organach ochrony środowiska, w jednostkach administracji państwowej i samorządowej, inspekcjach ochrony środowiska, służbach sanitarno-epidemiologicznych, a także w firmach konsultingowych, zajmujących się obsługą przedsiębiorstw w zakresie ochrony środowiska, firmach zajmujących się opracowaniami środowiskowymi i sprawozdawczością. Ponadto, możesz zostać menadżerem lub specjalistą ds. ochrony środowiska w przedsiębiorstwach i firmach produkcyjnych większości branż, a także w instytucjach finansujących przedsięwzięcia w obszarze ochrony środowiska. Możesz znaleźć też zatrudnienie w laboratoriach i ośrodkach badawczych, ale przede wszystkim będziesz gotowy do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.

Studia II stopnia

Studia pierwszego stopnia zapewniają wiedzę podstawową i pozwalają na uzyskanie tytułu zawodowego inżyniera oraz pozwalają na kontynuowanie kształcenia na studiach magisterskich. Na Wydziale Inżynierii Środowiska oferujemy komplementarny kierunek studiów II stopnia – Gospodarka o Obiegu Zamkniętym i Ochrona Klimatu, przeznaczony dla zainteresowanych ugruntowaniem i rozszerzeniem wiedzy między innymi w obszarze gospodarki niskoemisyjnej w tym ekoprojektowania w celu minimalizacji ilości wytwarzanych odpadów niebezpiecznych oraz ich ostatecznego zagospodarowania, a także uzyskaniem tytułu zawodowego magistra.

Alternatywnie, istnieje możliwość podjęcia studiów II stopnia na kierunkach Inżynieria Środowiska, Environmental Quality Management lub Neutralność Klimatyczna.

Zapraszamy wszystkich do dalszej nauki na Wydziale Inżynierii Środowiska!

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję