Wskazówki do realizacji studenckich Praktyk zawodowych dla Studentów Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej
- Każdego Studenta studiów I stopnia - stacjonarnych i niestacjonarnych - obowiązuje po VI semestrze zaliczenie studenckiej Praktyki zawodowej, która powinna się odbywać w czasie letniej przerwy wakacyjnej (od początku lipca do 31 sierpnia). Studentów kierunku Inżynieria Środowiska, jak i Studentów kierunku Technologie Ochrony Środowiska obowiązuje praktyka w wymiarze czterech tygodni (tzn. 20 dni roboczych). Praktyka może odbywać się w częściach, np. 2-tygodniowych, także w różnych przedsiębiorstwach.
- Wszelkie sprawy związane z praktykami zawodowymi podlegają merytorycznie Pełnomocnikom Dziekana ds. studenckich Praktyk zawodowych, którymi są na Wydziale Inżynierii Środowiska:
- dr hab. inż. Stanisław Frąckowiak, prof. uczelni (bud. D-2, p. 019D), któremu podlegają Studenci kierunku Technologie Ochrony Środowiska oraz kierunku Inżynieria Środowiska - specjalności dyplomowania Zaopatrzenie w Wodę, Usuwanie Ścieków i Zagospodarowanie Odpadów (dotyczy zarówno studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych),
- dr hab. inż. Edyta Dudkiewicz, prof. uczelni (bud C-6, p. 318), której podlegają Studenci kierunku Inżynieria Środowiska - specjalność dyplomowania Klimatyzacja, Ogrzewnictwo i Instalacje Sanitarne (dotyczy zarówno studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych).
- Student, po zapoznaniu się z ramowym programem praktyki, sam dokonuje wyboru przedsiębiorstwa (jego działalność powinna być związana z kierunkiem studiów), w którym chce ją zrealizować. Działalność przedsiębiorstwa powinna być związana z kierunkiem studiów.
- Student w wybranym przez siebie przedsiębiorstwie uzyskuje pieczątkę firmy na uzupełnionym Podaniu do Pełnomocnika Dziekana ds. studenckich Praktyk zawodowych o wyrażenie zgody na odbycie praktyki indywidualnej (druk do pobrania). Następnie to podanie wraz z wypełnionymi pozostałymi dokumentami (do pobrania poniżej) składa u Pełnomocnika Dziekana ds. studenckich Praktyk zawodowych w terminie do 25 czerwca 2024 roku (przed rozpoczęciem sesji). Komplet dokumentów zawiera:
- podanie do Pełnomocnika Dziekana ds. studenckich Praktyk zawodowych o wyrażenie zgody na odbycie praktyki indywidualnej - pobierz wzór,
- dwa egzemplarze wydrukowanego dwustronnie i wypełnionego porozumienia o organizacji zawodowych praktyk studenckich - pobierz druk dla kierunku ISS, pobierz druk dla kierunku TOS,
- dwa egzemplarze ramowego programu praktyki (druk zależny od kierunku i formy studiów);
- studia stacjonarne specjalność KOS kierunku Inżynieria Środowiska,
- studia stacjonarne specjalność ZWS kierunku Inżynieria Środowiska,
- studia niestacjonarne kierunek Inżynieria Środowiska,
- studia stacjonarne specjalność GZN kierunku Technologie Ochrony Środowiska,
- studia stacjonarne specjalność ZOS kierunek Technologie Ochrony Środowiska.
- pismo przewodnie - wzór (proszę napisać wg wskazówek w formatce pisma),
- zestawienie danych dotyczących praktyk - pobierz formularz,
- poprawnie zaadresowaną kopertę formatu B5 (wzór poniżej) - bez znaczków pocztowych.
- Na czas odbywania studenckich Praktyk zawodowych, Student ma obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) w dowolnym Towarzystiwe Ubezpieczeniowym. Studenci Politechniki Wrocławskiej mogą skorzystać z przykładowej oferty Dowód zawarcia ubezpieczenia powinien zostać zachowany na wypadek potrzeby okazania go w zakładzie pracy, w którym odbywają się Praktyki.
- Porozumienie o organizacji zawodowych Praktyk studenckich z przedsiębiorstwem przyjmującym Studenta na praktykę, po podpisaniu przez Dziekana, zostanie przekazane do właściwego przedsiębiorstwa. Po akceptacji dokumentów, Student zobowiązany jest do stawienia się w uzgodnionym terminie w miejscu odbywania praktyki.
- W czasie odbywania praktyki Student sporządza indywidualne sprawozdanie z praktyki zawodowej zgodnie z jednym z załączników:
– zał.2a (kierunek ISS – specjalność ZWS; kierunek TOS - specjalność GZN, ZOS) (wzór - pobierz),
– zał.2b (kierunek ISS – specjalność KOS) (wzór - pobierz). - Po odbyciu praktyki Student składa (osobiście) sprawozdanie na ręce właściwego Pełnomocnika Dziekana ds. studenckich Praktyk zawodowych.
- W przypadku osób pracujących w zawodzie odpowiadającemu kierunkowi studiowania, możliwe jest zaliczenie praktyki na podstawie dotychczas zdobytego doświadczenia zawodowego. W takim przypadku należy, po wcześniejszej konsultacji z właściwym Pełnomocnikiem Dziekana ds. studenckich Praktyk zawodowych złożyć w terminie do 25 czerwca bieżącego roku do Pełnomocnika:
- Wniosek o uznanie praktyki - pobierz druk,
- Zaświadczenie o zatrudnieniu w zakładzie z podanym okresem zatrudnienia i stanowiskiem - wzór - pobierz druk,
- W przypadku osób, które prowadzą samodzielną działalność gospodarczą potwierdzeniem wykonywanych prac mogą być np. listy referencyjne od zleceniodawców,
- zestawienie danych dotyczących praktyk - pobierz formularz,
- Indywidualne sprawozdanie według wzoru w punkcie 7.
- Zaliczenia praktyki na ocenę dokonuje Pełnomocnik Dziekana ds. studenckich Praktyk zawodowych na podstawie przedłożonych dokumentów i rozmowy ze Studentem.
- Aktualne oferty praktyk oraz baza przedsiębiorstw umożliwiających Studentom odbywanie praktyk w poprzednikach latach dostępna jest u Pełnomocników Dziekana ds. studenckich Praktyk zawodowych oraz na stronie Biura Karier PWr https://biurokarier.pwr.edu.pl/oferta.
- W przypadku realizacji studenckich Praktyk zawodowych w ramach grantu/projektu/obozu naukowego należy skontaktować się z Pełnomocnikiem Dziekana ds. studenckich Praktyk zawodowych.