Logowanie

 

Wydział Inżynierii Środowiska

Ochrona Klimatu

Specjalność Ochrona Klimatu (OK) stanowi odpowiedź na rosnące wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi oraz konieczność ochrony środowiska naturalnego. Specjalność dedykowana jest dla osób, które nie tylko rozumieją pilną potrzebę podejmowania działań w celu ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatycznych, ale także pragną aktywnie przyczyniać się do tworzenia rozwiązań mających pozytywny wpływ na naszą planetę. Poprzez bogatą ofertę kursów specjalnościowych, umożliwiamy studentom zdobycie wszechstronnej wiedzy oraz praktycznych umiejętności niezbędnych do kompleksowej analizy, oceny i zarządzania problemami związanymi z klimatem oraz zrównoważonym wykorzystaniem zasobów naturalnych. Dzięki temu nasi absolwenci są przygotowani nie tylko do podjęcia wyzwań współczesnego świata, ale także do pełnienia aktywnej roli w kreowaniu pozytywnych zmian na rzecz ochrony klimatu i zachowania równowagi ekologicznej naszej planety.

Oferta kursów specjalnościowych zapewnia szeroki zakres wiedzy i umiejętności potrzebnych do skutecznego przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz ochrony środowiska naturalnego. Studenci mają możliwość zgłębienia technologii związanych z adaptacją do zmian klimatu i ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych, zarządzania jakością powietrza i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W ramach specjalności OK studenci uczestniczą w kursach, które obejmują analizę wpływu zmian klimatu na ekosystemy, badanie i implementację technologii minimalizujących emisje szkodliwych substancji do atmosfery, metody pomiarowe i analizy emisji gazów cieplarnianych oraz ich wpływu na klimat. Ponadto, zdobywają umiejętności zarządzania zasobami wodnymi w kontekście zmian klimatu i zrównoważonego rozwoju oraz strategie adaptacyjne wobec zmian klimatu i ich skutków.

W ramach specjalności OK, oprócz kursów kierunkowych (GIS w ochronie środowiska, Rekultywacja gleb i gruntów, Efektywna gospodarka tworzywami polimerowymi, Systemy oczyszczania ścieków, Biologiczne techniki odnowy środowiska, Podstawy prawa ochrony środowiska, Oceny oddziaływania na środowisko, Związki toksyczne w środowisku i antropopresja), realizowane są wymienione poniżej przedmioty wybieralne oraz przedmioty charakterystyczne tylko dla wybranego obszaru dyplomowania.

  • Wpływ zmian klimatu na ekosystemy
  • Pierwotne metody ograniczania emisji do atmosfery
  • Identyfikacja i inwentaryzacja emisji gazów cieplarnianych
  • Zarządzanie jakością powietrza i OZE
  • Zarządzanie zasobami wodnymi
  • Adaptacja do zmian klimatu
  • Ocena i zarządzanie ryzykiem klimatycznym
  • Projekt zintegrowany
  • Praktyka zawodowa
  • Praca dyplomowa i seminarium dyplomowe
  • Cztery przedmioty wybierane z poniższej oferty:
    • Kontrola zanieczyszczeń środowiska technikami instrumentalnymi
    • Ekologia miasta
    • Materiały kompozytowe w ochronie klimatu
    • Nowoczesne metody proj. z tworzyw polimerowych w ochronie klimatu
    • Działalność przemysłowa a zapachowa jakość powietrza
    • Nowoczesne metody w przemyśle opakowań
    • Procesy membranowe w miejskich i przem. ob. wodno-ściekowych
    • Modelowanie procesów oczyszczania ścieków

Projektowanie w zgodzie ze środowiskiem

W wielu organizacjach, które dążą do wykazania swojego poważnego podejścia do ochrony środowiska oraz gotowości do zmniejszenia swojego oddziaływania na nie, coraz częściej wdrażane są Systemy Zarządzania Środowiskowego. Absolwenci specjalności Ochrona Klimatu (OK) posiadają odpowiednie umiejętności i wiedzę, aby aktywnie wspierać te inicjatywy. Chcesz zatroszczyć się o przyszłość naszej planety i losy następnych pokoleń? Zapraszamy Cię na wykłady, ćwiczenia, projekty i laboratoria, gdzie zdobędziesz niezbędną wiedzę i umiejętności. Dowiesz się jak zarządzać emisjami do powietrza, ryzykiem klimatycznym i energią odnawialną. Poznasz metody inwentaryzacji i bilansowania emisji gazów cieplarnianych. Nauczysz się opracowywać raporty z zakresu oceny oddziaływania na środowisko czy planować i oceniać działania w zakresie adaptacji i łagodzenia zmian klimatycznych.

Ochrona klimatu

Zamiany klimatu to jeden z najpoważniejszych problemów współczesnego świata. Dzięki posiadanej, kompleksowej wiedzy z zakresu zarządzania jakością środowiska i ryzykiem klimatycznym, prawa ochrony środowiska, zarządzania energią odnawialną, analizy danych środowiskowych, mamy możliwość wpływania na kształtowanie polityki zarządzania środowiskiem, czy to w organach administracji samorządowej i państwowej, czy w przedsiębiorstwach. Dzięki temu realnie wpływamy na ograniczanie skutków środowiskowych wielu procesów, a tym samym przeciwdziałamy zmianom klimatu.

Perspektywy zawodowe

Sektor gospodarki o obiegu zamkniętym to szybko rozwijająca się branża charakteryzujące się wysokim potencjałem rozwoju. Jako absolwent znajdziesz zatrudnienie w przemyśle, zakładach gospodarki komunalnej, w organach ochrony środowiska, w jednostkach administracji państwowej i samorządowej, inspekcjach ochrony środowiska, służbach sanitarno-epidemiologicznych, a także w firmach konsultingowych, zajmujących się obsługą przedsiębiorstw w zakresie ochrony środowiska, firmach zajmujących się opracowaniami środowiskowymi i sprawozdawczością. Ponadto, możesz zostać menadżerem lub specjalistą ds. ochrony środowiska w przedsiębiorstwach i firmach produkcyjnych większości branż, a także w instytucjach finansujących przedsięwzięcia w obszarze ochrony środowiska. Możesz znaleźć też zatrudnienie w laboratoriach i ośrodkach badawczych, ale przede wszystkim będziesz gotowy do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.

Studia II stopnia

Studia pierwszego stopnia zapewniają wiedzę podstawową i pozwalają na uzyskanie tytułu zawodowego inżyniera oraz pozwalają na kontynuowanie kształcenia na studiach magisterskich. Na Wydziale Inżynierii Środowiska oferujemy komplementarny kierunek studiów II stopnia – Gospodarka o Obiegu Zamkniętym i Ochrona Klimatu, przeznaczony dla zainteresowanych ugruntowaniem i rozszerzeniem wiedzy między innymi w obszarze gospodarki niskoemisyjnej, a także uzyskaniem tytułu zawodowego magistra.

Alternatywnie, istnieje możliwość podjęcia studiów II stopnia na kierunku Inżynieria Środowiska, Environmental Quality Management lub Neutralność Klimatyczna.

Zapraszamy wszystkich do dalszej nauki na Wydziale Inżynierii Środowiska!

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję