Wydział Inżynierii Środowiska

Tytuł profesora dla Kazimierza Grabasa

Data: 13.05.2021 Kategoria: Wydarzenia

Z ogromną radością informujemy, że postanowieniem Prezydenta RP z dnia 22 kwietnia 2021 roku nasz emerytowany pracownik Kazimierz Grabas otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w naszej dyscyplinie naukowej. Serdecznie gratulujemy!

Uroczyste wręczenie nominacji profesorskich odbędzie się w Pałacu Prezydenckim.

Prof. Kazimierz Grabas pracował na Wydziale Inżynierii Środowiska w latach 2006 do 2015, w tym od 2009 na stanowisku profesora. Pełnił też funkcję kierownika Laboratorium Ekotoksykologii i kierownika Zakładu Biologii i Ekologii. Przeszedł na emeryturę w 2015r.

Działalność naukowo-badawcza obejmuje problematykę: ochrony środowiska, ograniczenia wytwarzania odpadów, utylizacji odpadów, odzysku surowców i materiałów, ochrony powierzchni ziemi przed zanieczyszczeniami, oszczędnej gospodarki zasobami przyrody. Do istotnych osiągnięć należy zaliczyć prace dotyczące technologii odzyskiwania uranu z surowców fosforonośnych, otrzymywania pylistych i formowanych sorbentów do oczyszczania wód i ścieków, technologii oczyszczania środowiska wodno–gruntowego skażonego produktami naftowymi i odpadami gazowniczymi, problematyki środowiskowej poszukiwania, eksploatacji i przeróbki rud uranu wraz z likwidacją skutków tej działalności, rewitalizacji zdegradowanych terenów poprzemysłowych, hydrometalurgicznego odzysku pierwiastków ziem rzadkich oraz regeneracji odpadowego anionitu z instalacji odzyskiwania renu.

Brał udział w realizacji grantów naukowych, uczestniczył w projektach krajowych i międzynarodowych, kierował projektami Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Był promotorem licznych prac doktorskich i dyplomowych, recenzował prace doktorskie i habilitacyjne. Jego dorobek naukowy obejmuje 173 publikacje, w tym 2 podręczniki, 1 książkę, 1 monografię habilitacyjną, 4 rozdziały w monografiach, 36 rozdziałów w książkach, 1 redakcję prac zbiorowych, 39 artykułów (20 na liście filadelfijskiej), 58 referatów i 5 komunikatów konferencyjnych, 22 patenty krajowe i 4 zgłoszenia patentowe oraz 78 raportów dla przemysłu i gospodarki.

Za badania i prace zrealizowane w praktyce uzyskał wiele nagród i wyróżnień: wyróżnienie w II Międzynarodowym Konkursie Rozwiązań Technicznych za chemiczną oczyszczalnię ścieków zaolejonych i silnie alkalicznych, nagrody Stowarzyszeń NOT “Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki”, nagrodę Dolnośląski Mistrz Techniki, Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia naukowo-techniczne, nagrody na Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA 2012: złoty medal z wyróżnieniem, złoty i srebrny medal, Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W czasie pracy w Politechnice Wrocławskiej otrzymał 22 nagrody JM Rektora Politechniki Wrocławskiej w latach, został odznaczony Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Jeszcze raz gratulujemy!

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję