Logowanie

 

Wydział Inżynierii Środowiska

Zespół Biologii Sanitarnej i Ekotechniki

Analiza fizykochemiczna próbek środowiskowych i odpadów

Laboratorium Badań Środowiskowych współpracuje z licznymi jednostkami naukowymi i podmiotami gospodarczymi w zakresie oznaczeń zawartości metali w opakowaniach, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy (Dz. U. 2001 r. Nr 63, poz. 638) oraz analiz stopnia zanieczyszczeń powietrza, określając stężenia lotnych związków organicznych. Usługi świadczone są głównie dla przemysłu spożywczego, farmaceutycznego, branży poligraficznej i gospodarki komunalnej.

Analiza chemiczna zanieczyszczeń wykonywana jest we wszystkich komponentach środowiska oraz odpadach. Oznaczenia fizykochemiczne przeprowadzane są w oparciu o zwalidowaną metodykę badawczą, z zastosowaniem następujących metod analitycznych: elektrochemiczne (konduktometria i potencjometria), spektroskopowe (cząsteczkowa w zakresie VIS, spektrometria atomowa emisyjna i absorpcyjna z atomizacją płomieniową i bezpłomieniową), chromatograficzne (gazowa i jonowa), klasyczne metody wagowe. Badania analityczne stanowią podstawę opracowań o charakterze opinii, ekspertyz, raportów.

ZASTOSOWANIE:
Laboratorium Badań Środowiskowych prowadzi badania fizyczne i analizy chemiczne wód, ścieków, odpadów, gleb, powietrza, materiału biologicznego w typowym i rozszerzonym zakresie, z wykorzystaniem metod instrumentalnych i klasycznych. Specjalizuje się w oznaczeniach śladowych ilości pierwiastków w roztworach oraz pomiarach zawartości rtęci w próbkach stałych. Ponadto, laboratorium wykonuje niestandardowe badania w oparciu o metodykę podaną w literaturze.

INFORMACJE DODATKOWE:
Laboratorium posiada certyfikat EN ISO 9001:2008 nr 78 100 05 68 30, poświadczający wdrożenie Systemu Zarządzania Jakością.

Ocena stopnia skażenia wybranych elementów środowiska przy pomocy testów bioindykacyjnych

Bioindykacja to metoda całkowitej oceny jakości wód, ścieków, gleby, odpadów i powietrza, przeprowadzana w postaci baterii biotestów, opartych na wykorzystaniu organizmów jednokomórkowych lub małych wielokomórkowych, należących do różnych poziomów troficznych, które w wyniku kontaktu z badaną próbką wykazują specyficzną odpowiedź. W oparciu o testy bioindykacyjne można oceniać sumaryczną toksyczność lub genotoksyczność wszystkich substancji chemicznych, znajdujących się w określonej próbce.

ZASTOSOWANIE:
Oferta badań może być pomocna m.in. przy: szacowaniu potencjalnego zagrożenia zdrowia wynikającego ze skażenia środowiska naturalnego; określaniu zakresu występowania skażeń i wybrania miejsc, które muszą być poddane dalszym badaniom chemicznym bądź rekultywacji; monitorowaniu skuteczności procesów remediacji; badaniu stopnia toksyczności ścieków i osadów ściekowych oraz w monitoringu wód między innymi w celu ochrony źródeł wody przeznaczonej do spożycia oraz ochrony organizmów żywych; sporządzaniu raportów oddziaływania danej inwestycji na środowisko.

Badanie bioróżnorodności mikrobiologicznej próbek środowiskowych

Dostępne zaplecze badawcze pozwala na identyfikację drobnoustrojów, występujących w różnych elementach środowiska.

ZASTOSOWANIE:
Identyfikacja drobnoustrojów, w oparciu o metody konwencjonalne i metody biologii molekularnej, występujących w wybranych elementach środowiska może być pomocna m.in. przy: ocenie pracy urządzeń w inżynierii środowiska (uzdatnianie wody, oczyszczanie ścieków, wodne instalacje przemysłowe); ocenie stanu sanitarnego wody, gleby i osadów ściekowych; pracach związanych z bioremediacją/fitoremediacją wód, gleb i osadów ściekowych; badaniach dotyczących biodegradacji uciążliwych zanieczyszczeń środowiskowych oraz opracowaniu biopreparatów do stymulacji procesu biologicznego ich rozkładu; identyfikacji i badaniu aktywności biologicznej metabolitów przemian biodegradacyjnych; badaniach rozprzestrzeniania się bioaerozolu wokół emitorów zanieczyszczeń mikrobiologicznych (głównie składowisk odpadów stałych i oczyszczalni ścieków) oraz wyznaczania zasięgu ich oddziaływania na otoczenie.

Mikrobiologiczna kontrola procesów uzdatniania i dystrybucji wody przeznaczonej do spożycia

O jakości mikrobiologicznej wody docierającej do odbiorcy, decyduje czystość chemiczna i mikrobiologiczna wody tłoczonej do układu, skuteczność procesu dezynfekcji, jakość i wiek materiałów z których jest on zbudowany. Do negatywnych zjawisk związanych z przesyłem wody należy powstawanie obrostów biologicznych na wewnętrznych powierzchniach przewodów wodociągowych, które są przyczyną wtórnego skażenia mikrobiologicznego wody oraz obecność w niej mikrozanieczyszczeń, powstających w rezultacie zabiegów technologicznych związanych z uzdatnianiem i dezynfekcją.

ZASTOSOWANIE:

  • mikrobiologiczna kontrola procesów uzdatniania wody wraz z analizą sanitarną,
  • wykrywanie obecności substancji o charakterze mutagennym i toksycznym w wodzie wodociągowej, w oparciu o bakteryjne testy krótkoterminowe,
  • badanie bioróżnorodności mikroorganizmów, tworzących obrosty biologiczne w sieciach wodociągowych, w oparciu o metody konwencjonalne i metody biologii molekularnej,
  • detekcja tworzenia się obrostów mikrobiologicznych w sieci wodociągowej przy pomocy spektroskopii impedancyjnej oraz badań biochemicznych,
  • badanie stopnia adhezji mikroorganizmów oraz kinetyki tworzenia biofilmu na materiałach konstrukcyjnych przewodów wodociągowych,
  • badanie obecności mikroorganizmów opornych na antybiotyki i środki dezynfekcyjne w wodzie wodociągowej.

Oferta badań jest skierowana do jednostek, odpowiedzialnych za jakość zdrowotną wody przeznaczonej do spożycia oraz organów kontrolnych i opiniodawczych – np. Zakłady Uzdatniania Wody, Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, Stacje Sanitarno- Epidemiologiczne itp.

PATENTY/ ZGŁOSZENIA PATENTOWE:

  • sonda do monitoringu rozwoju biofimu w sieci dystrybucji wody,
    zgłoszenie patentowe nr P 404756;
  • sonda do monitoringu rozwoju biofilmu w miejscach stagnacji wody,
    zgłoszenie patentowe nr P 404754.

KONTAKT:
dr hab. inż. Katarzyna Piekarska, prof. uczelni
Zespół Biologii Sanitarnej i Ekotechniki
Wydział Inżynierii Środowiska
tel. 71 320 34 36
tel. 71 320 25 85
fax 71 328 29 80
katarzyna.piekarska@pwr.edu.pl

Badania biomonitoringowe oraz ekotoksykologiczne dotyczące oceny wpływu zanieczyszczeń na organizmy żywe, ekspertyzy i inwentaryzacje przyrodnicze oraz raporty oceny inwestycji na środowisko - badania prowadzone przez Pracownię BIOMONIOTORINGU I EKOTOKSYKOLOGII,

ZASTOSOWANIE:
Prowadzimy inwentaryzacje przyrodnicze na terenach planowanych dowolnych inwestycji, wykonujemy raporty oceny oddziaływania na środowisko oraz sporządzamy opinie do kart informacyjnych przedsięwzięć (część przyrodnicza).Ponadto oferujemy także szeroko pojętą bioindykację środowiska, która obejmuje:
– ocenę jakości rzek za pomocą makrobezkręgowców,
– ocenę jakości gleby oraz poziomu degradacji ekosystemów lądowych za pomocą stawonogów glebowych,
– badania ekotoksykologiczne, mające na celu ocenę toksyczności środowiska za pomocą organizmów żywych,
– ocenę możliwości wykorzystania odpadów do rewitalizacji zdegradowanych terenów poprzemysłowych,
– identyfikację zbiorowisk roślinnych obszarów zdegradowanych (hałdy pokopalniane, składowiska odpadów, osadniki poflotacyjne itd.) wraz z kompleksową oceną charakteru antropogenicznych przekształceń środowiska przyrodniczego i propozycjami rekultywacji biologicznej.
-ocenę jakości powietrza metodami bioindykacyjnymi,
- inne badania biomonitoringowe.

INFORMACJE DODATKOWE:
W ostatnich latach w ramach Pracowni Biomonitoringu i Ekotoksykologii, opracowano unikatową metodę indykacji zanieczyszczeń komunikacyjnych powietrza o wysokim potencjale aplikacyjnym ze względu na niskie koszty i łatwy pobór próbek. Polega ona na możliwości wykorzystania sieci pajęczych w specyficznych, trudno dostępnych miejscach (dla standardowych pomiarów) takich jak tunele, wiadukty i parkingi itp. gdzie notuje się wyższą koncentrację zanieczyszczeń w powietrzu i gdzie klasycznie bioindykatory (mchy, porosty) ze względu na brak światła nie występują i nie mogą być zastosowane. Umożliwia ona kompleksową ocenę jakości powietrza atmosferycznego również długoterminowo. Na podstawie tej metody możliwe jest też wskazanie źródeł pochodzenia zanieczyszczeń zidentyfikowanych w sieciach pajęczych. Są to pierwsze tego typu badania w Polsce.

Inne oferowane badania służą ocenie wpływu konkretnych zanieczyszczeń na środowisko i pozwalają je efektywnie oczyścić. Z kolei inwentaryzacja przyrodnicza jest niezbędna przy wielu gospodarczych inwestycjach.

DOŚWIADCZENIE (WAŻNIEJSZE EKSPERTYZY):

  • Ekspertyza dot. uzupełnienia stanu wiedzy nt. pachnicy dębowej w ramach programu NATURA 2000 dla RDOŚ OLSZTYN, 2021 Kustusch K., Rybak J.
  • ekspertyza środowiskowa dla inwestycji pt „Poszerzenie i modernizacja drogi - ulicy Kosynierów Gdyńskich w Gorzowie Wlkp.” Rybak J. 2020.
  • Współpraca z GIOŚ w zadaniach m.in.: „Weryfikacja danych i ocen z monitoringu rzek i jezior prowadzonego w latach 2019-2021” „Uzupełnienie systemu informatycznego JWoda o standardowe objętości komórek spotykanych w monitoringu planktonu” (koordynator) 2020, „Weryfikacja i uzupełnienie słowników SI JWoda, wraz samodzielnym opracowaniem danych na potrzeby realizacji zadania” Rybak J. 2020/2021.
  • Inwentaryzacja i waloryzacja bezkręgowców dla inwestycji pn. "Budowa międzysyst. gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych RP i RL wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi na odc. gazociąg DN700 łączący Węzeł i Tłocznię Gazu Hołowczyce z projektowanym gazociągiem DN700 relacji Rembelszczyzna- Granica RP- LT Rybak J. 2017/2018.
  • Inwentaryzacja i waloryzacja bezkręgowców dla terenów zakładu produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku i terenów przyległych objętych Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Płocka i Starej Białej (ok. 1300ha) Rybak J. 2017/2018.
  • inwentaryzacja przyrodnicza bezkręgowców i sporządzenie raportu z badań dla firmy Gaz-SYSTEM „Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza dla zadania pn.: „Budowa gazociągu wysokiego ciśnienia DN 700 MOP 8,4 MPa wraz z zewnętrzną infrastruktura towarzysząca relacji Polska – Litwa wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Rybak J. 2015.
  • Ocena ekotoksyczności odpadów poflotacyjnych rud miedzi. CUPRUM, Uniwersytet Przyrodniczy. Kołwzan B., Rybak J., Krawczyńska M. K., Dziubek A., Molska J., Pasternak G. 2012.
  • „Prognoza oddziaływania na środowisko dla projektu rozporządzenia w sprawie warunków korzystania z wód zlewni rzeki Mień (WKW MIEŃ)”. Rybak J. (współautor), kierownik prognozy Ł. Szkudlarek, 2014.
  • „Prognoza oddziaływania na środowisko dla programu wycinki drzew i krzewów na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią dla RZGW w Poznaniu lata: 2013-2014” Rybak J. (współautor), kierownik prognozy Ł. Szkudlarek, 2014.
  • Raport Oceny Oddziaływania na Środowisko pt. „Rozbudowa kwatery składowiska ZUO w Ścinawce Dolnej” (lata 2013-2014) Rybak J. (współautor), kierownik prac Ł. Szałata, 2014
  • Development of water treatment method for the purification of contaminated groundwater at manufactured gasworks plant sites means of enriched microorganisms. Harbeuer GmbH Berlin. Kołwzan B., Grabas K., Rybak J., Dziubek A., Nowicka E., Klessen S., Klein J., Rokicka A. Pasternak G., Kołwzan W. 2010.
  • Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza w ramach II programu badawczego dla Parku Krajobrazowego „Chełmy” oraz obszaru sieci Natura 2000- SOO Siedlisk PLH 020037 ”Góry i Pogórze Kaczawskie” (bezkręgowce). Rybak J. 2008.

 
KONTAKT
Dr hab. Justyna Rybak prof. uczelni
E-mail: justyna.rybak@pwr.edu.pl      
Zespół Biologii Sanitarnej i Ekotechniki
Wydział Inżynierii Środowiska
Tel +48 500712662

Lista laboratoriów:

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję