Zapraszamy na nasze wykłady i warsztaty przygotowane specjalnie na "NOC POLITECHNIKI 2024"
Nocną porą, po godzinach pracy, zapraszamy do naszych laboratoriów, pracowni i sal wykładowych. Przyjdźcie i przekonajcie się na własne oczy, czym na co dzień zajmują się nasi naukowcy i studenci.
Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy przez stronę wydarzenia. Wstęp wolny.
Zapraszamy i do zobaczenia nocą na PWr.
Wykład „Biologiczne następstwa powodzi”, dr Piotr Jadczyk
Kiedy: 8.11.2024 r., godz. 20.00-20.45
Woda jest środowiskiem życia wielu mikroorganizmów, w tym chorobotwórczych dla ludzi. W czasie powodzi dochodzi czasem do wyłączenia albo zalania oczyszczalni ścieków. Zalaniu ulegają także odpady oraz substancje niebezpieczne. Dlatego wody powodziowe mogą być zanieczyszczone bardziej, niż inne rodzaje wód. Przyjdź i dowiedz się, jakie spustoszenie może wywołać powódź w środowisku naturalnym.
Wykład „Wodociągi bez tajemnic”, dr inż. Maciej Bełcik i dr hab. inż. Małgorzata Wolska
Kiedy: 8.11.2024 r., godz. 17.00-17.45
Podczas wykładu dowiesz się, w jaki sposób woda trafia do kranu w naszym domu. Prześledzimy całą skomplikowaną drogę, jaką musi przemierzyć woda, zanim będzie w pełni zdatna do użytku. Od ujęcia przez zakład oczyszczania wody, pompownię, rurociągi aż po urządzenia znajdujące się w naszych domach.
Warsztaty: „POWER UP: Energia pod kontrolą”, dr inż. Ewelina Stefanowicz, dr inż. Agnieszka Chmielewska
Kiedy: 8.11.2024 r., godz. 20.00-21.00
Zapraszamy na warsztat, podczas którego odkryjesz innowacyjne rozwiązania, pozwalające oszczędzać energię w budynkach. Dowiesz się i zobaczysz, jak działają pompy ciepła oraz jak obrazy termowizyjne mogą pomóc w poprawie efektywności energetycznej budynków. W laboratorium przetestujemy modele budynków i zobaczymy, jak radzą sobie z utrzymaniem ciepła. Zmierzysz energochłonność każdego z nich i samodzielnie wykonacie zdjęcia termowizyjne. Ten warsztat to nie tylko teoria, ale też praktyczne doświadczenia, które pokażą, jak nowoczesne technologie przyczyniają się do tworzenia bardziej energooszczędnych i tańszych w utrzymaniu domów. Przekonasz się, czym jest inżynieria środowiska w praktyce!
Warsztaty: „Oczyszczanie ścieków krok po kroku”, dr inż. Mateusz Muszyński-Huhajło
Kiedy: 8.11.2024 r., godz. 20.00-20.30
Dlaczego warto dbać o nasze rzeki i jeziora? Jakie inne korzyści dają technologie oczyszczania ścieków? W trakcie warsztatów zobaczysz, jak wyglądają kolejne etapy pracy oczyszczalni. Przedstawimy, co dzieje się z usuwanymi zanieczyszczeniami i jakie produkty możemy odzyskiwać ze ścieków. Przekonaj się, jak szerokie korzyści oferują nowoczesne technologie oczyszczania ścieków.
Escape Room: „Techniczne wyzwanie: ucieczka z laboratorium”, mgr inż. Łukasz Stefaniak
Kiedy: 8.11.2024 r., godz. 17.00-18.00 i 18:00-19:00
Uczestnicy wcielą się w inżynierów komfortu, rozwiążą zagadki i zadania związane z wentylacją i pomiarami oraz poznają podstawowe urządzenia stosowane w branży inżynierskiej. Pięć osób, trzy urządzenia wentylacyjne i upływający czas. Czy zdołają wykonać zadania zanim skończy się czas?
Warsztaty: „Kukurydziane implanty”, dr inż. Andrzej Iwańczuk
Kiedy: 8.11.2024 r., godz. 18.00-18.45
Jakie możliwości dają nam dary natury w przemyśle? Jak można je wykorzystać w produkcji opakowań, medycynie czy budownictwie?
Poznaj proces produkcji implantów medycznych i opakowań spożywczych wykonanych z polimerów biodegradowalnych pochodzenia naturalnego, a także proces produkcji filamentu do wydruku 3D – od kukurydzy do gotowego produktu końcowego.
Warsztaty: „Skarby w zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym”, dr inż. Iwona Pasiecznik, dr inż. Kamil Banaszkiewicz i dr inż. Emilia den Boer
Kiedy: 8.11.2024 r., godz. 18.00-18.45
Czy wiesz, co zawierają w sobie zużyte sprzęty elektroniczne? Czy domyślasz się, jakie mogą kryć skarby? Poznaj potencjał surowcowy zawarty w zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym na przykładzie konkretnych urządzeń i dowiedz się, ile złota można w nich znaleźć.
Warsztaty: „Błękitno-zielone miasto”, dr inż. Aleksandra Sambor i dr inż. Agnieszka Kolanek
Kiedy: 8.11.2024 r., godz. 17.30-19.00
Czy wiesz, co można zrobić z wodą deszczową w mieście i jak ją wykorzystać w codziennym życiu? Samodzielnie zbuduj instalację odprowadzającą wodę deszczową z dachu i przekonaj się, jak można zatrzymać deszcz albo policzyć wielkość zbiornika na deszczówkę!
Strona wydarzenia: https://pwr.edu.pl/noc-politechniki