Zespół autorów:
dr inż Martyna Grzegorzek, dr inż. Katarzyna Wartalska, dr inż. Marcin Wdowikowski
oraz studenci Zuzanna Czerska, Kornelia Przestrzelska, Weronika Rosińska
IDEA PROJEKTU
W ostatnich latach doszło do nasilenia ekstremalnych zjawisk pogodowych, będących efektem postępujących zmian klimatycznych. Wydłużeniu ulegają okresy susz, przeplatane intensywnymi opadami, co skutkuje okresowym nadmiarem wód opadowych. Jednym ze skutków tego zjawiska jest problem z lokalnymi podtopieniami. Pomimo, iż nie prowadzą one do zagrożenia życia, mogą zniszczyć infrastrukturę oraz utrudnić codzienne funkcjonowanie. Konieczne staje się poszukiwanie rozwiązań, które wspomogą racjonalną gospodarkę wodami opadowymi, zabezpieczą istniejące zabudowania i wspomogą zachowanie naturalnego cyklu obiegu wody. Jednocześnie malejące zasoby wodne skłaniają do poszukiwania jej alternatywnych źródeł, szczególnie na takie potrzeby, które nie wymagają wody o wysokiej jakości.
OPIS KONCEPCJI
W przedstawionej we wniosku koncepcji założono, że woda deszczowa zbierana będzie z dachów dwóch budynków Politechniki Wrocławskiej – C-13 i C-7, po czym trafiać będzie do podziemnego zbiornika na wodę, zlokalizowanego na terenie Alei Profesorów (rys. 2). Są to budynki o rozległych powierzchniach dachowych (odpowiednio 3903 m2 i 3121 m2), co umożliwi gromadzenie znacznych ilości wód opadowych.
PRZEWIDYWANE KORZYŚCI I WPŁYW NA ROZWÓJ UCZELNI
Działania idealnie wpasowują się we wdrażaną "Zieloną Strategię Politechniki Wrocławskiej” i coraz bardziej popularne zielone trendy. W przyszłości istnieje możliwość rozbudowania instalacji i stworzenie kolejnych zbiorników na terenie Kampusu, zbierających wodę deszczową z dachów pozostałych budynków.
Wykorzystując wodę deszczową, zmniejszany jest znacznie pobór wody z sieci wodociągowej. W wysokości opłat za wodę uwzględnione są m.in. koszty ujęcia wody, jej uzdatnienia i doprowadzenia do odbiorców. Projektowana instalacja umożliwia częściowe uniezależnienie się od zewnętrznego dostawcy, co dodatkowo wpłynie na obniżenie śladu węglowego i wodnego Uczelni, przyczyniając się do ochrony zasobów wodnych.
Ponadto, dzięki retencji wód opadowych ograniczamy ich odpływ do systemów kanalizacyjnych odciążając tym samym kanalizację deszczową. Na terenie Kampusu Politechniki Wrocławskiej odnotowuje się przypadki podtopień najniżej położonych
kondygnacji (m.in. garażów podziemnych). Gromadzenie nadmiaru wód deszczowych umożliwiłoby ograniczenie tego problemu.
Proponowana koncepcja ma również walory edukacyjne. Powstałe w zbiorniku osady mogą być ponownie wykorzystane dzięki ich zastosowaniu w charakterze nawozu dla roślinności na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej lub wykorzystane podczas zajęć laboratoryjnych na Wydziale Inżynierii Środowiska i Wydziale Chemicznym w celach dydaktycznych. Stały monitoring proponowanego systemu zagospodarowania wód opadowych może być źródłem interdyscyplinarnych badań na Uczelni.
Podziemny zbiornik na wodę deszczową nie wpłynie negatywnie na zagospodarowanie przestrzenne Kampusu Politechniki Wrocławskiej, ponieważ jego lokalizacja praktycznie nie zmieni obecnego stanu Alei Profesorów. Zastosowane rozwiązanie mogłoby służyć jako przykład ekologicznego podejścia i racjonalnej gospodarki zasobami wodnymi na terenie Uczelni.
Przeczytaj więcej