Wydział Inżynierii Środowiska

Monitoring mikrozanieczyszczeń na Kampusie Politechniki Wrocławskiej

Zespół autorów:
prof. dr hab. Justyna Rybak, dr inż. Konrad Matyja (W3), dr Beata Hanus-Lorenz
oraz Magdalena Wróbel, Rafał Żarczyński (W3), Angelika Pieśniewska

Z roku na rok wzrasta zanieczyszczenie środowiska, w którym żyjemy. Obecnie jesteśmy świadomi, że w naszym otoczeniu występują substancje, które występują w bardzo niskich stężeniach (ng i µg), a mimo to mogą wywierać negatywny wpływ na rośliny, zwierzęta i nas samych. Niestety, są one obecne praktycznie wszędzie: w wodzie, glebie, w żywności a także w naszej krwi! Są uwalniane w trakcie życia produktów, których używamy na co dzień: farmaceutyków, produktów higieny osobistej, odzieży i tworzyw sztucznych. Co gorsza, cześć tych substancji nie jest metabolizowana i mimo stosowanych zabiegów oczyszczania ścieków może przedostać się do środowiska naturalnego. Według naukowców mikrozanieczyszczenia są odpowiedzialne za wymieranie jednego gatunku co dziesięć lat. Nie wspominając o różnych subtelniejszych efektach np. u ryb zaobserwowano zmniejszoną płodność czy nawet zmiany płci. U ludzi mikrozanieczyszczenia są odpowiedzialne za rosnącą częstotliwość występowania nowotworów, problemy hormonalne i wiele innych poważnych problemów zdrowotnych.
Najgorsze spustoszenie sieją pestycydy, hormony takie jak estrogen, mikroplastik, nanocząstki metali a także bardzo rozpowszechnione antybiotyki np. amoksycylina.


Cel projektu

Z tych powodów chcemy zbadać stan środowiska, w którym przebywamy na co dzień m.in czyli pomieszczeń gdzie się uczymy, pracujemy i odpoczywamy (sale wykładowe, pokoje pracowników, strefy odpoczynku, stołówki) jak i terenów zielonych Kampusu PWr. Do tego użyjemy bardzo przyjaznego narzędzia: sieci pajęczych utkanych przez pająki w naszym laboratorium. Pająki nie będą w tym celu zabijane. To narzędzie super ekologiczne, bo w trakcie badań nie będziemy produkować żadnych odpadów. Sieć pajęcza jest wysoce cenionym materiałem i nie stanowi odpadu! Każdy student i pracownik będzie też mógł dostarczyć swoją próbkę (sam zebrać sieć) i dowiedzieć się czegoś na temat mikrozanieczyszczeń na jakie jest narażony. Jeśli w pomieszczeniu nie będzie sieci użyjemy tych utkanych przez nasze pająki w laboratorium (tzw. metoda transplantacyjna).

A gdy już dowiemy się jakie mikrozanieczyszczenia występują wokół nas opowiemy o tym innym. Nie tylko opublikujemy badania w czasopismach naukowych ale będziemy kontynuować badania na Kampusie oraz w naszym mieście. Przeprowadzimy też ogólnowrocławską akcję przeciwdziałania mikrozanieczyszczeniom. Pokażemy co możemy zrobić w praktyce by się nie przyczyniać do ich powstawania.

Przeczytaj więcej

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję