Podsumowanie z „DNIA ZIEMI”

Data: 28.04.2023 Kategoria: Wydarzenia

W sobotę 22.04.2023 r. obchodziliśmy „ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI”. Z tej okazji Fundacja Green Gaya zorganizowała Event dla Ziemi w ramach, którego Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej przygotował Grę Terenową pt. „ZIEMIA,WODA, POWIETRZE”. Gra terenowa miała służyć przybliżeniu zagadnień proekologicznych, podkreślając znaczenie ponownego wykorzystania materiałów potencjalnie uznanych za odpadowe. W ramach gry uczestnicy musieli wykonać 9 zadań takich jak:

1. odpowiedzieć na pytania w Quizie ekologicznym, które były dostosowane do wieku uczestnika zabawy,
  2. zważyć warzywa za pomocą wagi wodnej wykonanej z kija, butelek PET i sznurka,
  3. posegregować odpady, które były przygotowane w formie woreczków wypełnionych ryżem, na których namalowano obrazki przedstawiające odpady,
  4. zbić kręgle zrobione z butelek PET wypełnionych piaskiem,
  5. zgadnąć melodię graną na dzwonkach wodnych wykonanych ze słoików wypełnionych wodą,
  6. posiać rośliny miododajne lub posadzić sadzonki pomidorów,
  7. wziąć udział w wyścigu na wodzie z samodzielnie złożonych papierowych okrętów,
  8. pokonać Labirynt Kanalarza przygotowany z rolek po papierze toaletowym i butelek PET,
  9. ułożyć Puzzle Hydrologa przedstawiające obieg wody w przyrodzie.

Po wykonaniu zadania uczestnicy otrzymywali „literkę”. Z zebranych liter na koniec należało ułożyć hasło: „ZIEMIANIN”. Wszystkie zadania na poszczególnych stacjach przygotowane zostały z materiałów z recyklingu, co miało uzmysłowić  graczom możliwość zabawy w formie niskoemisyjnej. W przygotowaniach stanowiska aktywny udział wzięli pracownicy Katedry K42 i studenci Sekcji WOD-KAN KN Evironmental Team oraz pracownicy administracji Wydziału Inżynierii Środowiska. Podsumowując wydarzenie można stwierdzić, że zarówno uczestnicy, jak i prowadzący grę świetnie się bawili. Potwierdzają to wyniki  ankiety przeprowadzonej na mecie, w której gra została oceniona przez uczestników na 5 w skali 1-5, gdzie 5 oznaczało „bardzo mi się podobało”.

W grze wzięło udział ponad 150 osób w pełnym przedziale wiekowym, od maluszków po seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  Swoją obecnością zaszczyciła nas także Pani Prorektor ds. projektów i relacji międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego dr hab. Patrycja Matusz, prof. UWr.

W imieniu organizatorów składamy serdeczne podziękowania Wszystkim osobom, które brały czynny udział w przygotowaniach do gry.

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji „ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI” już za rok.

as