Logowanie

 

Wydział Inżynierii Środowiska

Wycieczka edukacyjna Inżynierii Środowiska

Data: 25.11.2016 Kategoria: Aktywność studencka

W dniach 15-16 listopada 2016 r. studenci I roku II stopnia o specjalizacji Zagospodarowanie w wodę, usuwanie ścieków oraz zagospodarowanie odpadami, pod opieką dr inż. Wojciecha Cieżaka oraz dr inż. Kamila Banaszkiewicza, uczestniczyli w wycieczce edukacyjne do Legnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. – Zakładu Produkcji Wody, Wałbrzyskiej Oczyszczalni Ścieków w Świebodzicach - Ciernie, Stacji Uzdatniania Wody w Kłodzku oraz Zakładu Gospodarowania Odpadami Gać sp. z o.o. . Celem wyjazdu było przełożenie wiedzy teoretycznej zdobytej na zajęciach na uczelni na rzeczywistą eksploatację i funkcjonowanie przykładowych zakładów z branży Inżynierii Środowiska.

Pierwszego dnia wycieczki udaliśmy się do Legnicy w celu zwiedzania Legnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. W pierwszej kolejności mieliśmy możliwość zobaczenia specjalistycznego sprzętu, kamery TRITON, służącej do monitorowania sieci kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz ogólnospławnej o średnicy powyżej 200 mm oraz minikamerę BCS mającą zastosowanie przy przekroju sieci poniżej 200 mm. Kamery dają możliwość tworzenia raportów inspekcyjnych, udokumentowania odchyleń od prawidłowego położenia rurociągów oraz ich uszkodzeń.

W dalszej części mieliśmy możliwość zobaczenia całego Zakładu Produkcji Wody. ZPW został zmodernizowany w 2015 r. Przyczyniło się to do udoskonalenia technologii uzdatniania wody, a wydajność produkcyjna została dostosowana do aktualnego zapotrzebowania ze strony obiorców (40 tys. m3 wody na dobę). W ramach modernizacji zakład został wyposażony w nowe urządzenia napowietrzające, tzw. aeratory. Ponad to ZPW stosuje podwójny system filtracji wody, który ma na celu usunięcie nadmiaru żelaza i manganu.

Modernizacji polegała także na wbudowanie w układ technologiczny Lampy UV. Pokazano nam poprawnie wykonany jaz na rzece Kaczawa, ujęcie wody z rzeki, stawy infiltracyjne oraz cały system technologiczny oczyszczania wody (napowietrzania – wieże aeracyjne, filtracja – filtry pospieszne I i II stopnia, dezynfekcja – Lampa UV). Ponad to widzieliśmy zabezpieczenie ZPW przez hydraulicznym uderzeniem (zawór przeciwuderzeniowy).

Drugim punktem zwiedzania w tym dniu była Oczyszczalnia ścieków w Świebodzicach – Ciernie. Oczyszczalnia składa się dwóch części starej poniemieckiej oraz nowej, na których realizowane są procesy biologiczne tj. nitryfikacja i denitryfikacje na osadzie czynnym. Kierownik OŚ Ciernie pokazał nam cały obiekt zaczynając od pierwszego etapu oczyszczania mechanicznego ścieków na kratach przez biologiczne oczyszczania na osadzie czynnym do gospodarki osadowej realizowanej na zakładzie. Ciekawym elementem było zobaczenie dawnego stawu rybnego, który kiedyś pozwalał na określenie czystości ścieków oczyszczonych, przez to, że żyły tam ryby oraz różnego rodzaju ptactwo. Oczyszczalnia ścieków wykorzystuje fermentacje osadów ściekowych, która pozwala na wytworzenie z niej biogazu o zawartości metanu około 68%, który jest poddawany kogeneracji i pozwala na wyprodukowanie energii, która zostaje zużyta do podgrzewanie komór fermentacyjnych oraz do niektórych obiektów na oczyszczalni.

Drugiego dnia udaliśmy się do Wodociągów Kłodzkich – Stacji Uzdatniania Wody w Kłodzku. Woda z 19 ujęć (studnie, które ujmują wodę infiltracyjną przez lewary oraz pompy głębinowe) doprowadzana jest do wieży napowietrzającej, dalej przepływa grawitacyjnie przez zbiorniki reakcji, filtry typu DynaSand do zbiornika wody czystej.

Ciekawym aspektem były wspomniane filtry technologii DynaSand opatentowanej przez szwedzką firmę Nordic Water Products. Filtry te maja charakterystyczną budowę, która została omówiona podczas zwiedzania obiektu. System DynaSand pracuje w sposób ciągły i wymaga minimalnego dozoru. W filtrach nie występuje przerwa w eksploatacji, ponieważ zachodzące procesy filtracji oraz płukania materiału filtracyjnego przebiegają w tym samym momencie, ponieważ filtry wykorzystują zasadę przeciwprądowej filtracji.

Kolejnym i ostatnim etapem wycieczki było zapoznanie się z eksploatacją Zakładu Gospodarowania Odpadami Gać sp. z o.o. Na wspomnianym zakładzie znajdują się tj. sortownia, instalacja do produkcji paliwa alternatywnego RDF, instalacja fermentacji, instalacja stabilizacji tlenowej oraz składowisko. Zwiedzanie obiektu odbywało się zgodnie z zagospodarowaniem odpadów.

Na samym początku zapoznano nas z linią sortowniczą (mechaniczną oraz „ręczną”), na której sortowano zmieszane odpady komunalne oraz odpady opakowaniowe. Mieliśmy możliwość zobaczenia od samego początku co dzieje się z odpadami, jaką pokonują one drogę aby uzyskać wydzielone frakcje. Na linii przy pomocy urządzeń mechanicznych sit bębnowych, separatorów metali i pneumatycznych oraz doczyszczania ręcznego, które pozwala na wydzielenie frakcji biodegradowalnej 0-60 mm przeznaczonej do biologicznego przetwarzania, papieru i tektury, tworzywa sztucznego: folie, opakowania: po chemii gospodarczej, po napojach, po jogurtach lub serkach, opakowania wielomateriałowe typu TetraPak, metale żelazne, metale nieżelazne, szkło opakowaniowe, pozostałe tworzywa do produkcji paliwa alternatywnego.

Kolejnym etapem było zapoznanie się z instalacją do produkcji paliwa alternatywnego RDF. Instalacja składa się z rozdrabniaczy odpadów: wstępnego i końcowego oraz separatora metali żelaznych służy do rozdrobnienia do wielkości ok. 30 mm i wytworzenia tzw. paliwa alternatywnego RDF. Takie paliwo będące alternatywą dla węgla kamiennego służy w procesie spalania do wytwarzania energii cieplnej aktualnie stosowane najczęściej w cementowniach.

Następnie udaliśmy się na instalację fermentacji, która służy przetworzeniu odpadów biodegradowalnych w procesie beztlenowym i wytworzenia w nim biogazu, zawierającego min. 50 % metanu. Biogaz jest spalany w agregatach kogeneracyjnych wytwarzających energię cieplną i elektryczną. Energia cieplna służy do celów technologicznych tj. podgrzewania procesu oraz do celów grzewczych całego zakładu. W okresie letnim ciepło przekształcamy w chłód służący celem klimatyzacyjnym w zakładzie. Energia elektryczna służy do zasilania urządzeń w zakładzie, a nadwyżka sprzedawana jest do sieci energetycznej zewnętrznej.

Ostatnim obiektem, który zobaczyliśmy była instalacja stabilizacji tlenowej. Instalacja składa się z zamkniętych boksów służących do napowietrzania i nawadniania odpadów w celu ustabilizowania tlenowego odpadów po procesie fermentacji oraz do wytwarzania kompostu z odpadów „bio” zebranych selektywnie. Po okresowym przetrzymaniu odpadów w boksach transportuje się je na otwarty plac kompostowania celem ostatecznego ustabilizowania odpadów przed ich ostatecznym wykorzystaniem.

Po zakończeniu zwiedzania GAĆ udano się do Wrocławia. Wycieczka pokazała nam jak wyglądają obiekty z naszej branży. Mieliśmy możliwość zobrazowania wiedzy zdobytej podczas toku studiów na zajęciach na rzeczywistą eksploatację i funkcjonowanie omówionych obiektów.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję