Wyjazd do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych w miejscowości Gać

Data: 10.12.2016 Kategoria: Aktywność studencka

30 listopada 2016 r. pod opieką Dr Emilii Den Boer odbył się wyjazd do Zakładu Gospodarowania Odpadami w miejscowości Gać.  W wycieczce uczestniczyło 22 studentów. Zakład ten jest jednym z najnowocześniejszych zakładów w Polsce, który zajmuje się kompleksową gospodarką odpadami innymi niż niebezpieczne i obojętne.

Zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez zastępcę kierownika zakładu, który pokazał i oprowadził nas po zakładzie. W pierwszej kolejności została nam pokazana linia sortownicza odpadów służąca do ręczno-mechanicznego sortowania zmieszanych odpadów komunalnych oraz odpadów opakowaniowych. Następnie została nam przedstawiona instalacja do produkcji paliwa alternatywnego RDF oraz instalacja fermentacji. Energia elektryczna wywarzana w instalacji fermentacji służy do zasilania urządzeń w zakładzie, a nadwyżka sprzedawana jest do sieci energetycznej zewnętrznej. Ostatnim zwiedzanym przez nas miejscem była instalacja stabilizacji tlenowej, która składa się z sześciu zamkniętych boksów, w których zachodzi napowietrzanie i nawadnianie odpadów. Służy ona do ustabilizowania tlenowego odpadów po procesie fermentacji oraz do wytwarzania kompostu z odpadów „bio” zebranych selektywnie. Obiekt jest cały czas rozbudowywany i stosowane są w nim najnowocześniejsze technologie.