Wyjazd szkoleniowy studentów I roku - relacja

Data: 19.01.2018 Kategoria: Aktywność studencka

W dniu 19 grudnia 2017 roku odbył się wyjazd szkoleniowy studentów I roku studiów magisterskich na kierunku Ochrona Środowiska, specjalność Gospodarka Odpadami; studentów programu Erasmus realizujących kurs Solid Waste Management na Wydziale Inżynierii Środowiska oraz członków koła naukowego Environmental Team (sekcja Gospodarka Odpadami) do spalarni odpadów komunalnych oraz Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu.

Pierwszym odwiedzonym przez studentów obiektem była Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych (ITPOK). Jest to nowoczesny obiekt, którego budowa została zakończona pod koniec 2016 r. Do zakładu trafiają tylko i wyłącznie odpady inne niż niebezpieczne, które nie nadają się do recyklingu materiałowego. Spalarnia jest przystosowana do przetwarzania 210000 ton zmieszanych odpadów komunalnych rocznie. W trakcie procesu oprócz zmniejszenia ilości i objętości odpadów, zostaje wyprodukowana energia elektryczna oraz cieplna.

Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie instalacji do odzysku odpadów biodegradowalnych wydzielonych ze strumienia odpadów komunalnych oraz składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. Oba obiekty są zarządzane przez Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu. Instalacja do fermentacji/kompostowania umożliwia przetworzenie ok. 30000 ton zbieranych selektywnie odpadów zielonych i biodegradowalnych. Dostarczane do zakładu odpady, przed wprowadzeniem do komór fermentacji są wstępnie rozdrabniane i oczyszczane. Procesowi beztlenowego przetwarzania poddawana jest frakcja 0-100 mm. Wytworzony w trakcie procesu biogaz kierowany jest do zbiornika i po oczyszczeniu trafia do zespołów kogeneracyjnych. Odpady po procesie fermentacji są mieszane z odpadami zielonymi i kierowane do dwustopniowej instalacji kompostowania.

Ostatnim zwiedzanym obiektem było składowisko odpadów komunalnych wraz z oczyszczalnią odcieków odprowadzanych ze składowiska. Obiekt wyposażony jest także w instalację odgazowującą umożliwiającą wykorzystanie wytworzonego gazu składowiskowego na cele energetyczne. Instalacja odgazowująca składa się z studni wierconych, linii zbiorczej gazu, stacji zbiorczej. Wytworzony gaz składowiskowy trafia do znajdującej się na składowisku elektrociepłowni.

W ramach wyjazdy studenci uzupełnili wiedzę teoretyczną zdobytą w trakcie zajęć z zakresu przetwarzania odpadów komunalnych.