Logowanie

 

Wydział Inżynierii Środowiska

Realizacja prac dyplomowych

  1. Przed rozpoczęciem semestru dyplomowania opiekun (promotor) zgłasza w systemie APD (archiwum Prac Dyplomowych), zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji APD – instrukcja nauczyciela i w wyznaczonym przez Dziekana Wydziału terminie propozycje tematów prac dyplomowych i nadaje im status „dostępny”.

  2. Pracownicy informowani są o terminie zgłaszania tematów oraz zalecanej liczbie tematów prac dyplomowych do zgłoszenia na dany rok akademicki na danym kierunku i specjalności studiów drogą e-mailową.

  3. W terminie, podawanym przez Dziekana Wydziału, tematy prac dyplomowych należy skasować z systemu APD lub odznaczyć je jako „temat ukryty”.

  4. Studenci, w określonym przez Dziekana Wydziału terminie dokonują wyboru tematu pracy dyplomowej. Na temat pracy dyplomowej student zapisuje się u opiekuna (promotora). Harmonogram i procedura wyboru i zapisów na temat pracy dyplomowej ogłaszane są przez Dziekana na stronie internetowej Wydziału, najpóźniej na 4 tygodnie przed pierwszym dniem sesji egzaminacyjnej poprzedzającej semestr dyplomowy. Szczegółowe zasady wyboru przez studentów tematów prac dyplomowych podane są na stronie WIS w zakładce wybór tematu pracy dyplomowej.

  5. Opiekun (promotor) zapisując studenta na dany temat pracy dyplomowej powinien dokonać zmiany jej statusu na „zarezerwowany”. Szczegóły (w tym kwestie formalne wymagające weryfikacji w trakcie zapisów) podano w APD – instrukcja nauczyciela.

  6. Po zapisaniu studenta na wybrany przez niego temat pracy dyplomowej Opiekun pracy przygotowuje w systemie APD, zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji APD – instrukcja nauczyciela wniosek „Zgłoszenie tematu pracy dyplomowej”. Na etapie tworzenia wniosku możliwe jest, w porozumieniu ze studentem, doprecyzowanie tematu i zakresu realizowanej pracy dyplomowej.

  7. Kolejność czynności wymaganych do przekazania wniosku do komisji zatwierdzającej tematy prac dyplomowych (ZPD): utworzenie wniosku, wypełnienie informacji we wniosku, wybranie komisji ZPD (jeśli dostępnych jest więcej niż jedna), publikacja wniosku, podpisanie wniosku przez opiekuna (promotora), podpisanie wniosku przez studenta. Wniosek podpisuje się tylko w formie elektronicznej w systemie APD.

  8. Wnioski „Zgłoszenie tematu pracy dyplomowej” podlegają weryfikacji i akceptacji przez powołane do tego osoby (członkowie komisji ZPD) oraz zatwierdzane są przez Komisję Programową danego kierunku studiów. Między innymi, w przypadku niedopełniania wytycznych formalnych opisanych w pliku APD – instrukcja nauczyciela wniosek może zostać odrzucony lub skierowany do poprawy.

  9. Student zapisywany jest na kurs praca dyplomowa na podstawie zatwierdzonego wniosku oraz po uzyskaniu wpisu na etap (semestr) dyplomowy lub po uzyskaniu zgody na realizację kursu powtórkowego praca dyplomowa (co wymaga złożenia przez studenta podania o powtórną realizację tego kursu ze stosowną opinię opiekuna pracy). 

  10. Zapis studenta na kurs praca dyplomowa potwierdza możliwość realizacji pracy dyplomowej przez studenta w danym etapie dydaktycznym/semestrze. Opiekun (promotor) może zmienić status pracy w APD z „Praca bez praw do modyfikacji” na „Wprowadzanie przez autora danych o pracy” dopiero po dokonaniu przez pracownika dziekanatu zapisu studenta na kurs praca dyplomowa. 

  11. W trakcie semestru dyplomant realizuje pracę dyplomową pod opieką opiekuna (promotora) zgodnie z tematem i zakresem pracy dyplomowej. W ustalonym z opiekunem terminie dyplomant przekazuje opiekunowi kolejne rozdziały pracy lub gotową pracę dyplomową w celu ich/jej zatwierdzenia.

  12. Do systemu APD gotowa, sprawdzona wcześniej przez opiekuna (promotora) praca  dyplomowa powinna zostać wprowadzona w terminie wyznaczonym przez Dziekana Wydziału. Pracę dyplomową wraz z wymaganymi danymi na jej temat do systemu APD wprowadza dyplomant, o czym opiekun jest powiadamiany mailem generowanym automatycznie przez system.

  13. W systemie APD opiekun dokonuje końcowego sprawdzenia pracy dyplomowej, w tym:
    - sprawdza poprawność danych o pracy – streszczenia i słów kluczowych,
    - sprawdza poprawność zawartości pliku z pracą i załączników,
    - w przypadku akceptacji zawartości pracy kieruje ją do analizy antyplagiatowej, a w przypadku przeciwnym do poprawy.

  14. Praca kierowana jest do kontroli antyplagiatowej przez opiekuna (promotora) za pośrednictwem systemu APD.

  15. W momencie wysyłania pracy do kontroli antyplagiatowej opiekun (promotor) zgłasza propozycję recenzenta wysyłając e-mail:
    • dla kierunków TOŚ/GOZOK do Pani mgr Anny Sawko (anna.sawko@pwr.edu.pl);
    • dla kierunków IŚ/EQM do Pani mgr inż. Marty Bartosiewicz (marta.bartosiewicz@pwr.edu.pl).
    Na tej podstawie, po akceptacji recenzenta przez Dziekana Wydziału, recenzentowi nadawane są uprawnienia do przygotowania recenzji danej pracy dyplomowej w systemie APD.

  16. Po wykonaniu kontroli antyplagiatowej pracy dyplomowej opiekun analizuje jej wyniki w systemie APD. Na tej podstawie decyduje o samodzielności lub niesamodzielności wykonania pracy. W przypadku stwierdzenia samodzielności wykonania pracy opiekun (promotor) akceptuje wyniki analizy, zatwierdza oświadczenie promotora i przekazuje pracę do przygotowania recenzji.

  17. Opiekun (promotor) przygotowuje i zatwierdza w systemie APD opinię (recenzję) wraz z wystawieniem oceny za pracę dyplomową. Zatwierdzona opinia (recenzja) widoczna jest w systemie APD dla studenta.

  18. Po opracowaniu i zatwierdzeniu opinii (recenzji) przez opiekuna (promotora) recenzję (w systemie APD) przygotowuje i zatwierdza recenzent. Zatwierdzona opinia (recenzja) widoczna jest w systemie APD dla studenta.

  19. Po uzyskaniu przez pracę dyplomową pozytywnej opinii opiekuna (promotora) w zakresie kontroli antyplagiatowej oraz pozytywnych opinii/recenzji opiekuna i recenzenta, opiekun zgłasza do Pani mgr inż. Marty Bartosiewicz informację o możliwości odblokowania grupy zajęciowej Praca dyplomowa w systemie JSOS/Edukacja.CL w celu wpisania oceny za kurs Praca dyplomowa (opiekun wysyła e-mail z podaniem kodu grupy i prośbą o jej odblokowanie). Wówczas możliwe jest wystawienie oceny dyplomantowi z kursu Praca dyplomowa w systemie JSOS/Edukacja.CL. Ocena na opinii i z kursu Praca dyplomowa nie muszą być takie same.

  20. Wydrukowane z systemu APD, odpowiednio wypełnione i podpisane: opinię (recenzję) oraz raport ogólny, opiekun przekazuje do dziekanatu w terminie podanym w harmonogramie procesu dyplomowania (lub studentowi, w terminie umożliwiającym złożenie na czas kompletu dokumentów do dziekanatu). 

  21. Recenzent przekazuje wydrukowaną z systemu APD podpisaną recenzję do dziekanatu w terminie podanym w harmonogramie procesu dyplomowania (lub studentowi, w terminie umożliwiającym złożenie na czas kompletu dokumentów do dziekanatu). 

  22. W wyznaczonym przez Dziekana Wydziału terminie dyplomant składa gotową pracę dyplomową w dziekanacie w formie wymaganej dla pracy dyplomowej, ze wszystkimi wymaganymi dokumentami.

  23. Każdy dyplomant w anonimowej Ankiecie Dyplomanta W7 online ocenia przebieg studiów. Link do ankiety dyplomanci otrzymują w komunikacie z JSOS/Edukacja.CL w okresie składania prac dyplomowych do dziekanatu.

  24. W sytuacji, gdy student będzie realizował jakiekolwiek kursy po semestrze dyplomowania, wykonaną w semestrze dyplomowania pracę dyplomową z pozytywną opinią opiekuna, recenzją recenzenta i raportem z badania antyplagiatowego składa w formie wymaganej dla pracy dyplomowej, ze wszystkimi wymaganymi dokumentami w dziekanacie do tzw. depozytu, do czasu gdy zrealizuje cały program studiów i będzie mógł przystąpić do Egzaminu dyplomowego.

UWAGA: 

Aktualny harmonogram procesu dyplomowania oraz zasady przekazywania wszelkich dokumentów do dziekanatu znajdują się na stronie WIS w zakładce Studenci/Dyplomanci/Harmonogram procesu dyplomowania.

Szczegółowe informacje zawiera instrukcja APD – instrukcja nauczyciela.

Informacje dodatkowe

  1. Na Wydziale Inżynierii Środowiska realizowane są:
    • prace dyplomowe inżynierskie (realizowane na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I-go stopnia),
    • prace dyplomowe magisterskie (realizowane na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych II-go stopnia).

  2. Przebieg realizacji kursu Praca dyplomowa jest kontrolowany poprzez udział dyplomantów w seminariach dyplomowych oraz podczas konsultacji prowadzonych przez opiekunów prac dyplomowych. Dyplomant przed złożeniem pracy dyplomowej do oceny przez opiekuna ma obowiązek przedstawić jej prezentację na seminarium dyplomowym.

  3. Student, który przystępuje po raz pierwszy do realizacji kursu Praca dyplomowa zobowiązany jest do zapisania się również w tym samym etapie/semestrze studiów na kurs Seminarium dyplomowe.

  4. W uzasadnionych przypadkach, jeżeli student nie zaliczył kursu Praca dyplomowa, może on wnioskować do Dziekana o realizację kursu powtórkowego Praca dyplomowa w kolejnym etapie/semestrze akademickim. Wniosek do Dziekana musi być wcześniej zaakceptowany przez opiekuna pracy. Dodatkowym warunkiem realizacji kursu powtórkowego Praca dyplomowa jest uzyskanie oceny pozytywnej z kursu Seminarium dyplomowe lub realizacja obu kursów powtórkowych w tym samym etapie/semestrze.

  5. Ostateczna wersja pracy dyplomowej kierowana jest do analizy antyplagiatowej za pośrednictwem systemu APD. Opiekun pracy dokonuje analizy raportów wygenerowanych z systemu antyplagiatowego. W razie wykrycia przez system JSA manipulacji w tekście pracy dyplomowej, opiekun może skierować pracę do poprawy. W przypadku stwierdzenia niesamodzielności pracy dyplomowej opiekun pracy postępuje zgodnie z Regulaminem Studiów Wyższych w Politechnice Wrocławskiej. W przypadku pozytywnej oceny raportów opiekun pracy decyduje o dopuszczeniu pracy do dalszych procedur.

  6. Praca dyplomowa podlega opiniowaniu i ocenie przez opiekuna i recenzenta. Zarówno opiekun jak i recenzent może pracę dyplomową ocenić pozytywnie lub negatywnie.

  7. W przypadku różnych ocen pozytywnych z pracy dyplomowej, ocenę ostateczną pracy dyplomowej ustala Dziekan. Ocena ta zostaje wpisana do protokołu egzaminu dyplomowego studenta.

  8. W przypadku różnych ocen (opiekuna i recenzenta) pracy dyplomowej, gdy jedna z ocen jest niedostateczna, opiekun niezwłocznie informuje o tym fakcie Dziekana, który wyznacza dodatkowego recenzenta spośród nauczycieli akademickich z tytułem profesora lub ze stopniem doktora habilitowanego i, uwzględniając opinię opiekuna i wszystkie recenzje, ustala ocenę końcową pracy dyplomowej, o której informuje opiekuna. W przypadku, gdy ocena końcowa jest pozytywna, zostaje wpisana do protokołu egzaminu dyplomowego studenta.
Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję